Sokolska ulica 8
1295 Ivančna Gorica
V petek, 25. oktobra je po prireditvi ob dnevu civilne obrambe na tržnici v Ivančni Gorici, potekala tudi slovesnost ob 33. obletnici odhoda zadnjega vojaka Jugoslovanske ljudske armade (JLA) iz Slovenije. Ta pomembni dogodek, ki ga v Sloveniji praznujemo kot državni praznik DAN SUVERENOSTI je simboliziral konec oboroženega spopada in vzpostavitev suverene Republike Slovenije. Prireditev je potekala v organizaciji Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve in Občine Ivančna Gorica.
Ob 18. uri je v cerkvi sv. Jožefa najprej potekala maša za domovino, ki so jo darovali msgr. Jože Plut, vojaški vikar Milan Pregelj in domači župnik Jurij Zadnik, ob 19. uri pa je na ploščadi pred obeležjem v spomin na prvo mašo za slovenske vojake sledila osrednja slovesnost ob dnevu suverenosti. V pozdravnem nagovoru se je župan občine Ivančna Gorica Dušan Strnad zahvalil prisotnim za množičen obisk in v nadaljevanju izpostavil pomen domoljubnih vrednot, še posebej pomena praznovanja državnega praznika dneva suverenosti. Nato je nekaj besed namenil pozitivnemu razvoju občine Ivančna Gorica, ki bo v naslednjem letu praznovala 30. obletnico od ustanovitve.
Tudi slavnostni govornik na slovesnosti, Janez Janša, je izpostavil pomen dneva suverenosti kot zadnji velik dogodek v krogu zaključne faze slovenskega osamosvajanja. To je bil dan, ko je po mnogih stoletjih na slovenskem ozemlju obstajala samo slovenska oborožena sila, ki je varovala slovensko ozemlje, slovenski narod in takrat tudi že slovensko državo. Janša se je v svojem govoru dotaknil tudi rodnosti v Sloveniji. Če ima nek narod nizko rodnost, je mogoče, da ga bodo zamenjali prišleki z drugačnimi vrednotami, ki pa nimajo teh težav, je izpostavil. Dejal je tudi, da je trenutno smrtnost v Sloveniji večja od rodnosti, včasih pa poleg tega starši novorojenih otrok sami niso bili rojeni v Sloveniji. Ob tem je prav tako pohvalil občino Ivančna Gorica, saj gre za eno izmed občin, ki teh težav nima, saj ima izjemno dobro rodnost. Slavnostni govor Janeza Janše je v celoti dostopen TUKAJ.
Ob zaključku slovesnosti sta govornika položila tudi venec časti pred obeležjem v spomin na prvo mašo za slovenske vojake.
Na slovesnosti, katere so se udeležili tudi nekateri vidni predstavniki iz obdobja osamosvajanja, je z dvigom slovenske zastave sodelovala Gardna enota Slovenske vojske, v kulturnem delu programa pa so nastopili Vokalna skupina Šentviški slavčki, pesnik Igor Pirkovič in Trobilni kvintet Orkestra Slovenske vojske.
Združenje VSO; foto: Gašper Stopar