Sokolska ulica 8
1295 Ivančna Gorica
Feri Lainšček, priljubljeni prekmurski pisatelj, pesnik, dramatik in scenarist, je v sredo, 19. februarja 2025, gostoval v Domu kulture v Šentvidu pri Stični. S publiko je delil zgodbe in izkušnje, ki so ga v več kot štirih desetletjih ustvarjanja oblikovale v človeka, kakršen je danes. Srečanje, ki ga je Knjižnica Ivančna Gorica organizirala skupaj s Krajevno skupnostjo Šentvid pri Stični, je glasbeno obarval Mladinski pevski zbor Osnovne šole Ferda Vesela z zborovodkinjo Simono Zvonar, na klavinovi jih je spremljal Peter Berložnik.
Lainšček je izjemno vsestranski ustvarjalec in z njegovimi deli se srečujejo tako starši, ki berejo pravljice in pesmi svojim otrokom, kot tudi šolarji, odrasli bralci romanov in poezije, njegova besedila poznajo ljubitelji šansonov in popevk, radijskih iger in filmov. Danes živi in ustvarja v Murski Soboti, sicer je rojen v vasi Dolenci na Goričkem, lučaj od meje z Madžarsko. Gimnazijo je obiskoval v Murski Soboti, v Ljubljani je študiral novinarstvo.
Njegova bibliografija obsega več kot 100 samostojnih knjižnih enot, med katerimi je 30 romanov, ki so večinoma prevedeni v tuje jezike. Za svoja dela je prejel številne nagrade: za roman Ki jo je megla prinesla je prejel nagrado Prešernovega sklada, leta 2021 pa Prešernovo nagrado za življenjsko delo. Kresnika je prejel dvakrat, za romana Namesto koga roža cveti in Muriša. Večernico je prejel za knjigo pravljic Mislice, desetnico za knjigo Pesmi o Mišku in Belamiški. Z romanom Kurji pastir je bil znova uvrščen med pet finalistov za nagrado kresnik. Večkrat je dobil nagrade za besedila na Festivalu narečnih popevk, prav tako je bil z vesno nagrajen scenarij za film Hit poletja.
Njegova literarna dela so doživela kar šest filmskih upodobitev: Halgato, Hit poletja, Petelinji zajtrk, Šanghaj, Mokuš, Traktor, ljubezen in rock’n’roll. Zadnje desetletje veliko sodeluje s kantavtorico Ditko, s katero je ravno sredi turneje Ljubim te, ljubezen.
Na srečanju smo se veliko pogovarjali o trilogiji Kurji pastir (gre za knjige z naslovi Kurji pastir, Petelinje jajce in Kurja fizika), ki jo je po šestih letih intenzivnega pisanja zaključil lani. Trilogija govori o njegovem otroštvu, začne se z njegovim rojstvom in konča v prvih razredih osnovne šole. Do najzgodnejših spominov se je dokopal z Jungovo metodo aktivne imaginacije, saj v tem času praktično ni več živih, ki bi mu lahko podrobno opisali to obdobje njegovega življenja.
Na veliko veselje zbranih je Lainšček prebral nekaj svojih pesmi, eno celo v prekmurščini. Kot zanimivost velja omeniti, da se je dogodka udeležil tudi njegov sovaščan iz Dolencev na Goričkem.
Gost je publiki priznal, da je v življenju imel srečo in pogum, da se je po prvem romanu Peronarji (izšel je leta 1982) odločil za pisanje, to delo ga osrečuje in dejansko omogoča, da lahko živi od svojega ustvarjanja.