Ob prazniku Občine Ivančna Gorica sta med letošnjimi nagrajenci Nagrado Josipa Jurčiča prejeli tudi Dragica Šteh, za predano in uspešno pedagoško delo ter trajne dosežke na področju literarnega ustvarjanja, ljubiteljske kulture in prepoznavnosti Občine Ivančna Gorica in Antonija Sever, za dolgoletno in uspešno delo na področju izobraževanja ter za pomemben doprinos k turističnemu in kulturnemu razvoju Muljave.
Podrobnejši obrazložitvi nagrajenk si preberite v nadaljevanju.
DRAGICA ŠTEH - Nagrada Josipa Jurčiča
Prepletanje besed in številk. Vijuganje med verzi, ulomki in družinskim življenjem. Tako nekako teče ustvarjalni in delovni opus Dragice Šteh, ki se kot profesorica matematike posveča vzgoji in izobraževanju mladega rodu, zlaganje črk pa ji je hobi že od otroških let dalje. Pri svojem literarnem ustvarjanju je Dragica Šteh razvila prepoznaven avtorski slog, s katerim nagovarja različne generacije in bralce. Širšo prepoznavnost in odmevnost v vseslovenskem prostoru je dosegla tudi na področju gledališkega dela, pisanja strokovnih zgodovinskih preglednih besedil, dramskih besedi in skoraj vseh literarnih zvrsti, od poezije pa do različnih leposlovnih tekstov.
Škrat Ivan in princesa Ivanka ter Prijetno domače za male sanjače sta knjižni deli s katerima zlasti mladim bralcem približuje lepote domače občine. Njeni otroški slikanici sta tudi V kraljestvu kengurujčkov in Zala, mala zelena gosenica. V izziv so ji tudi zahtevnejši teksti, kot je bila priprava gradiva za monografijo o 1000-letnici rodne pražupnije Šentvid pri Stični. Ob 50. Taboru pevskih zborov je popisala zgodovino šentviškega pevskega praznika, letos se posveča Jurčičevemu letu, zagotovo pa že spleta načrte za ustvarjalno prihodnost.
Tuja ji ni niti gledališka igra, kateri se zlasti posveča kot avtorica dramskih besedil in režiserka. Izpostaviti velja gledališko besedilo Zagraška mama, ki je gledališčnike iz Zagradca popeljala na številne odre. Skupaj s sodelavci in učenci Osnovne šole Stična je pripravila avtorski muzikal Tu smo doma – posvečen kot je zanjo značilno - bogastvu kulturnega izročila domačih krajev.
Njena vloga pri številnih projektih in dogodkih je dragocena zaradi pozitivne naravnanosti in povezovalne vloge. Hkrati pa deluje tako, da povezuje, združuje ljudi in je tako dragocena za skupno delo in skupni razvoj in prepoznavnost občine v širšem kulturnem prostoru.
Kam seže njen ustvarjalni navdih prikazuje njena zadnja pesniška zbirka, z naslovom Vse ostalo, ki jo je mojstrsko likovno opremila njena učenka ob zaključku osnovnošolskega šolanja. V njej je literarni kritik Goran Gluvič zapisal: »Tisti, ki bodo brati njene verze v pričujoči zbirki, ne bodo ostali prikrajšani za dobro besedo, misel, spoznanje in hudomušnost. Ta zbirka bo ostala prijateljica tudi, ko boste odložiti knjigo.«
ANTONIJA SEVER – Nagrada Josipa Jurčiča
Antonija Sever je aktivna članica Turističnega društva Muljava že od začetka ustanovitve društva leta 1983. V vseh teh letih je bila aktivna članica pri različnih delovnih akcijah in delovnih skupinah, pri organizaciji dogodkov in pripravi scenarijev za različne lokalne in šolske proslave. V društveno delovanje je vpeta že od otroških let dalje, saj je od mladosti aktivna članica Kulturnega društva Josip Jurčič Muljava. Igrala je že v otroški gledališki skupini, v mladinski gledališki skupini je bila ena od glavnih igralk v letih od 1972 do 1978, še posebej je pustila pečat v igrah Zakonski vrtiljak in Naši trije angeli. Antonije se živo spominjamo tudi v vlogah predstav v letnem gledališču. Leta 1982 je bila Smrekarjeva Franica v Sosedovem sinu, leta 1983 je igrala v predstavi Vozel in seveda leta 1984, ko je s svojo nežnostjo odigrala vlogo Manice v Desetem bratu.
Antonija je svoj poklic izbrala v šolstvu, kot učiteljica razrednega pouka. V 40 letih učiteljevanja je izobrazila 36 generacij osnovnošolcev. Poučevala je na domači Muljavi, v Višnji Gori, na Krki in tudi v Zagradcu. Zaradi izkazane odgovornosti in sposobnosti ji je bilo zadnjih 13 let zaupano vodenje podružnične šole na Muljavi. Antonija je zaslužna za koordinacijo vseh aktivnosti, da je leta 2014 na Podružnični šoli Muljava nastal šolski muzej. Med delovanjem v šoli na Muljavi se je pokazalo tudi njeno izrazito ustvarjalno in organizacijsko delovanje. Pri tem je vedno znala uspešno in spretno povezovati šolo s krajem in njenimi društvi ter organizacijami.
Antonija danes aktivno preživlja svoje dni v pokoju, še naprej pa se s prostovoljnim delom v kulturi in turizmu zavzema za urejeno in čisto okolje, promocijo domačega kraja in kulturne dediščine. Njena požrtvovalnost in solidarnost vse pogosteje najde pot tudi pri delu v območni organizaciji Rdečega križa. Antonijin ponos je njena številčna družina, kateri uspešno predaja tradicijo kulturno-turističnega delovanja na Jurčičevi Muljavi.