V Javni službi kmetijskega svetovanja pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije so v skladu z usmeritvami vlade in pristojnih ministrstev ter KGZS izvedli ukrepe, ki omogočajo varno delo in zagotavljanje storitev svetovanja za kmete.
Na Kmetijsko svetovalni službi (KSS) Ivančna Gorica je v času epidemije organizirano delo na daljavo, svetovalci pa so dosegljivi na telefonskih številkah:
041 310 171, 041 310 170, 01 78 69 310. Prav tako poteka obveščanje preko e-pošte.
Svetovalna služba sporoča, da brez prisotnosti kmetovalca lahko izpolnijo manjše subvencijske vloge (če ni dodatnih ukrepov KOPOP, DŽ in ni sprememb na GERK-ih). Po e-pošti je svetovalni službi potrebno posredovati potrebne podatke, kot so KMG-MID št., stalež živali in vrsto poljščine na njivah. Vloga bo pripravljena, oddana pa bo potem, ko bo ponovno potekalo delo v pisarni. Takrat bodo vlagatelji prejeli tudi račun.
Ker je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano posredovalo prošnjo na Evropsko komisijo za podaljšanje roka za vlaganje zbirnih vlog, se pričakuje, da se bo redni rok za oddajo zbirne vloge 2020 premaknil iz 6. 5. na poznejši rok (in posledično tudi zamudni rok).
Izvajanje terenskega dela v živinorejiV času epidemije COVID-19 je KGZS sprejela priporočila in smernice za delo na terenu, da bi zmanjšal možnosti za prenos okužb z virusom SARS-CoV-2 med rejci in izvajalci nujnih del.
Označevanje, registracija in nadomeščanje ušesnih znamk se v času razglasitve epidemije izvaja pod POSEBNIMI POGOJI:
- Označevanje, registracija in nadomeščanje ušesnih znamk se v času razglasitve epidemije izvaja le za nujne primere, ko gre za nujne primere premikov živali, bodisi novorojenih živali za nadaljnjo prodajo med gospodarstvi, ali za prodajo živali v klavnico. Ko gre za prodajo živali v klavnico, so praviloma živali že označene in registrirane in se pri teh živali izvede nadomestitev eventualno izgubljene ušesne znamke.
- Storitev se opravi, le v primeru, ko rejci niso okuženi oziroma niso v preventivni samoizolaciji.
- Storitev se opravi le na nujen klic naročnika enkrat tedensko za teren, ki ga je odredil nadrejeni. Ob naročilu se preveri pri naročniku, če tudi na kmetiji ni noben član v samoizolaciji oziroma ni noben od članov družine v nujni karanteni zaradi potrjene prisotnosti virusa SARS-CoV-2.
- Za izvedbo označitve oziroma nadomestitve izpadle ušesne znamke se mora vsak posameznik ravnati natančno po navodilih, ki jih priporoča strokovna skupina za preprečevanje širjenja okužbe z virusom. Na terenu se pri delu uporabljajo zaščitne maske, ki ne prepuščajo delcev velikosti virusa SARS-CoV-2.
- Delavci na terenu se pri stranki NIKAKOR NE rokujejo in upoštevajo varnostno razdaljo med sabo in stranko, oziroma drugimi prisotnimi (najmanj 2m). Stranka naj pripravi dokumentacijo zunaj bivalnega prostora, če je možno na prostoru pred hlevom, dokumente se lahko prijema samo z rokavicami za enkratno uporabo. Po snemanju rokavic z rok se te odvržejo v ustrezen zabojnik na kmetiji, uporabnik si nemudoma razkuži roke. Kontrolor ob obisku kmetije uporablja obuvala za enkratno uporabo.