Občina Ivančna Gorica je na pobudo podjetij Livar in Akrapovič prevzela koordinacijo priprave vloge za pridobitev programa Oblikovalec kovin. Srednja Šola Josipa Jurčiča je z veseljem pristopila k sodelovanju, v veliko pomoč pa je bila tudi Gospodarska zbornica Slovenije. Na novinarski konferenci, ki so jo v sredo, 17. oktobra 2018, pripravili v srednji šoli, so sodelovali župan Dušan Strnad, ravnatelj šole Milan Jevnikar, predstavnica Gospodarske zbornice Slovenije Andreja Sever in predstavniki podjetij Livar in Akrapovič.Župan Dušan Strnad je zbranim predstavil vlogo občine pri tem projektu, omenil pa je tudi nekatere statistične podatke gospodarstva v ivanški občini. Kot je dejal je leto 2017 za Ivančno Gorico in za gospodarstvo zelo uspešno. Lahko bi dejali, da so kazalci podrli vse rekorde, tako na številu podjetij, kot povečanju plač za dobrih 20 odstotkov. Prav zato je tudi občina med najuspešnejšimi občinami na državni ravni. Se pa kot dodatni problem v Ivančni Gorici kaže v pridobivanju kadrov, s katerim se zadnja leta srečuje marsikatero podjetje. »Prav zato smo z največjima podjetjema v občini Livar in Akrapovič ugotovili, da je pravzaprav nujno nekaj narediti na tem področju. Hitro smo prišli do tega, da je ivanška srednja šola pravi naslov, kjer bi se lahko ponovno, tako kot je že nekoč to bilo, vzpostavil vajeniški program - oblikovalec kovin«.
K vzpostavitvi novega izobraževalnega programa se je aktivno vključila tudi Gospodarska zbornica Slovenije. Kot je povedala predstavnica GZS
Andreja Sever se je potreba v zadnjih petih letih oblikovalcev kovin v podjetjih povečala za še enkrat toliko, kolikor jih je bilo v prihodnosti. A kljub temu, da so zaposlitvene možnosti in razvoj kariere v teh poklicih zelo velike, se mladi premalo odločajo za te poklice. »V izvajanju vajeništva vidimo, da bi skupina teh podjetij v tem okolišu odgovorno vstopila v ta proces, saj gre za hitrorastoča podjetja, katerim je smiselno zagotoviti zanesljiv kader. Z vzpostavitvijo novega programa bi na Srednji šoli Josipa Jurčiča zagotovili teoretični del usposabljanja, podjetja pa bi odgovorno vstopila k izvajanju usposabljanja na delovnem mestu«, je še dodala Severjeva.
Že vse od začetka pa pobudo sprejema tudi ravnatelj srednje šole
Milan Jevnikar, saj je interes šole, da pridejo še do kakšnega dodatnega izobraževalnega programa. »Zahvalil bi se rad koordinatorju Občini Ivančna Gorica, delovni skupini, GZS in že prej omenjenima podjetjema Livar in Akrapovič, da smo projekt vajeništva skupaj pripeljali tako daleč, da lahko na Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport oddamo popolno vlogo za odobritev novega programa - oblikovalec kovin«. K vlogi bo priložen še elaborat GZS, ki izkazuje realno potrebo po tem poklicu v našem okolju in sosednjih občinah. Prav tako bodo v vlogi predstavljene namere okoliških podjetij, kjer imajo na razpolago dovolj učnih mest, štipendij in dovolj zaposlitvenih mest za vse dijake, ki bi jih izšolali s tem poklicem. Veseli ga še, da sistem omogoča izvajanje večina praktičnega pouka v samem podjetju. Kar je zelo dobro tudi za samo podjetje, kjer lahko vajenca oziroma njihovega bodočega delavca oblikujejo po svoji meri.
Vsi govorci so bili skupnega mnenja, da je potrebno spremeniti miselnost med mladimi, saj bodo prav ti poklici v prihodnosti več vredni in bolje plačani. Kaj boljšega kot se izučiti v domači srednji šoli in pridobiti prve izkušnje na domačih tleh pri zelo uspešnih podjetjih.
Kot je ob zaključku še dodal koordinator delovne skupine, podžupan Tomaž Smole, so k projektu pristopila še podjetja
Elvez,
IMP Armature in
ABV iz ivanške občine ter podjetje
Kovikor iz občine Šmartno pri Litiji,
Fines iz Grosuplja, podporo pa je izrazil tudi trebanjski
Trimo. V času izdelave elaborata je namero izkazalo še kar nekaj podjetij, zanimanja pa je s strani gospodarstva z dneva v dan večje. Pobudo podpirajo tudi na občini Grosuplje kot v Trebnjem.