V občinski sejni sobi je v mesecu oktobru na ogled fotografska razstava oz. kolaž izbora fotografij dejavnosti, ki so v 20-ih letih potekale v knjižnici v Ivančni Gorici. Razstavo je predstavila vodja knjižnice, Ksenija Medved. Gre za dejavnosti, ki so del obveznega programa, z zakonom je namreč predvideno, da se knjižničarji ukvarjajo tudi s knjižno in knjižnično vzgojo, t.i. bibliopedagoškimi dejavnostmi.
Dejavnosti izvajajo za različne starostne in ciljne skupine, bralno vzgojo pa izvajajo tudi za osebe s posebnimi potrebami. Njihove najbolj uveljavljene dejavnosti so: literarni večeri, ure pravljic, kamišibaj (namizno gledališče), knjižnična in knjižna vzgoja za predšolske in šolske otroke, strokovna predavanja, delavnice.
Izvajajo delavnice za starše, učitelje, sodelujejo pri podelitvah bralnih značk in večjih občinskih projektih kot so Jurčičev pohod, Festival Stična, Čitalnica pod drevesi, Knjigobežnice, sodelujejo v slovenskem strokovnem prostoru. Izvajajo projekt Zeleni bralec; župan je postal promotor branja, vsakega drugošolca, ki postane bralec, občina obdari z zeleno majico, na kateri piše »Že berem sam«.
Daljši članek o njihovem delovanju ob 20. obletnici bo v naslednji številki Klasja, sicer pa je v tem času knjižnico obiskalo skoraj milijon obiskovalcev, izposodili so si 4. mio gradiva. Skoraj vsak drugi občan je že prestopil prag knjižnice, vsak tretji je trenutno aktiven član. Ponujajo nam 80. 000 enot gradiva.
Vložek v vsakega bralca se po raziskavah družbi vrne 4-kratno. Če bi obstajala država bralcev, naj bi v tej državi imeli več izobraženih, miru, strpnosti, razumevanja, celo zdravja. Medvedova se je ob koncu zahvalila, da smo skupaj ustvarjali pravzaprav – občino branja in da si lepše obletnice kot s projektom nove knjižnice, ne bi mogli želeti. Vabljeni v knjižnico.