Ministrstvo je že v letu 2010 izdalo uredbo o ukrepih za zatiranje ambrozije, za odstranitev škodljive rastline pa je odgovoren lastnik zemljišča sam.Z namenom preprečevanje širjenja in za zatiranje ambrozije, je Ministrstvo izdalo odločbo z naslednjimi ukrepi:
- odstraniti rastline ambrozije s koreninami vred ali odstraniti nadzemni del rastlin na način, da se škodljiva rastlina v tej rastni dobi ne obraste več, oz. se prepreči cvetenje in tvorba semen;
- opraviti nadaljnja redna opazovanja zemljišč in povsod, kjer se rastline ambrozije ponovno razraščajo, redno izvajati ukrepe odstranjevanja.
Ambrozija je ena najbolj alergenih rastlin. Njen rod izhaja iz Severne Amerike. Po Evropi se je začela širiti šele v začetku 19. stoletja. V Evropi danes poznamo vsaj 20 vrst ambrozije, pri čemer je pri nas najbolj razširjena pelinolistna ali kratka ambrozija. Rastlina zraste od 1 m do 1,5 m višine. Steblo je pokončno, razvejano ter poraslo z gostimi dlačicami. Cvetovi so v obliki grozdastega socvetja na vrhu stebla in stranskih vej. Ambrozija povzroča pri ljudeh težko dihanje, astmo, otečene oči, solzenje oči… Rastlino je moč zaslediti na območju železniških prog, obrobju cest, avtoceste, zapuščenih kmetijskih neobdelanih površinah, starih zapuščenih gospodarskih poslopij …
Občina Ivančna Gorica poziva vse lastnike kmetijskih in drugih površin na območju občine, da še pred cvetenjem ambrozije, rastlino na svojih parcelah odstranijo. Več o zatiranju si preberite na spletni strani
Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin:
http://www.uvhvvr.gov.si/si/delovna_podrocja/zdravje_rastlin/skodljive_rastline/ambrozija/, kjer so objavljena tudi priporočila o natančnejših načinih zatiranja pelinolistne ambrozije na različnih površinah vključno s kmetijskimi površinami.
Namen ukrepov za zatiranje pelinolistne ambrozije je, da bi omejili njeno nadaljnje širjenje, cvetenje in oblikovanje peloda, oblikovanje semen in s tem preprečili gospodarsko škodo pri kmetijskih gojenih rastlinah.