Spoštovane občanke in občani, svetnice in svetniki, soustvarjalci razvojnega programaV javno obravnavo dajemo LOKALNI RAZVOJNI PROGRAM, ki vsebuje strateški sklop 2011-2018 in izvedbeni del 2011-2014. Dokument je nastal v sodelovanju s širšo javnostjo, s strokovnjaki iz posameznih področij in kompetentnimi posamezniki. Za participativni model se je Občina Ivančna Gorica odločila, ker se zavedamo, da je prihodnost skupna in zato smo vabili in vključevali različne profile ljudi. Večina se jih je odzvala in prispevala svoja stališča ideje in videnja.
Predlog dokumenta dajemo še v javno obravnavo, saj želimo, da bo to »živ« dokument s katerim bomo določali okvirje in smernice nadaljnjega razvoja naše občine. Želimo si konstruktivne kritike zato smo odprti za predloge, ki jih bomo preučili in upam nekatere tudi uvrstili v dokument takoj ali pa kasneje, saj ne želimo da dokument obleži v kakšnem predalu. Želimo, da se dopolnjuje in izboljšuje ter predstavlja temeljno vodilo pri pripravi proračunov skozi katere se tudi uresničuje.
Ravno viri financiranja pa so eden izmed omejitvenih dejavnikov zato ne bo možno uresniči vseh dobrih in sicer potrebnih projektov hkrati in takoj. Drugi omejitveni dejavnik pa so širši okvirji in predpisi, ki določajo kaj je potrebno storiti v bližnji prihodnosti (izgradnja kanalizacije, posodobitev javne razsvetljave,…). Ivančna Gorica je del Osrednjeslovenske regije, del Republike Slovenije in del Evropske unije, zato je dolžna upoštevati razvojne programe naštetih in sprejete smernice ter se jim prilagajati. Le za tako pripravljene projekte lahko pričakujemo tudi nepovratna razvojna sredstva.
Pri oblikovanju politik na posameznih področjih smo sledili načelom trajnostnega in sonaravnega razvoja ter upoštevali, kot izhodišča naravne in kulturne danosti naše občine. Dolgoročno gledano imamo vse pogoje za uspeh. Hrana in voda bosta v letu 2030 ključni strateški surovini. Zato moramo izboljšati samooskrbo in ščititi kmetijska zemljišča. Glede na izbrane ključne strateške cilje bo občina podpirala gospodarstvo v ustreznem ravnotežju s socialno politiko. Gospodarski razvoj torej vendar ne za vsako ceno. Na tem področju lahko občina predvsem prispeva k ustvarjanju ustreznih pogojev (cenovno privlačna industrijska cona) in ustvarjanju sinergij med turizmom in kmetijstvom. Na področju turizma bo občina s poenoteno vidno podobo občine in razvojem blagovne znamke ter povezovanjem nosilcev turizma, iskala priložnost znotraj in ob regionalni razvojni strategiji turizma. Razvoj kmetijstva pa narekuje novo osredotočeno strategijo na osnovi poglobljenih analiz in predvidevanj vključno z lokalno samooskrbo. Z ohranjanjem delovanja različni društev, kot povezovalnih dejavnikov bo občina pripomogla k ustrezni socialni klimi in kakovosti življenja občanov. K temu bo prispevalo prizadevanje za medgeneracijsko sodelovanje in starosti prijazno občino. Lokalni energetski koncept sledi ciljem Evropa 2020 in zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv in zmanjšuje vplive na okolje.
V strateškem delu smo sledili tem smernicam v izvedbenem delu pa smo pripravili nabor projektov iz katerega jih bomo nekaj tudi uresničili že s proračunom 2012 in 2013, druge z naslednjimi proračuni, trudili pa se bomo, da bo pripravljena tudi dobra osnova za naslednji mandat. Nekatere rešitve so zajete tudi v pripravljenem Občinskem prostorskem načrtu, ki je v teh dneh v razgrnitvi. V primeru sprememb na državnem nivoju, bo potreben rebalans in nekaterih projektov ne bo moč uresničiti.
V pričakovanju vaših konstruktivnih kritik, pripomb in dopolnitev vas lepo pozdravljam!
Tomaž Smole, Podžupan – Vodja razvojne akcijske skupine