V ponedeljek 7. novembra je Občina Ivančna Gorica uradno pristopila k Razvojnemu partnerstvu središča Slovenije. V njem je bilo do sedaj združenih 10 občin (Dol pri Ljubljani, Domžale, Kamnik, Litija, Lukovica, Mengeš, Moravče, Radeče, Šmartno pri Litiji, Zagorje ob Savi), poleg naše občine pa je nova članica postala tudi Občina Šentrupert.Aneks k pogodbi o vzpostavitvi razvojnega partnerstva sta podpisala župan Dušan Strnad in župan Rupert Gole za Občino Šentrupert, novi članici pa so s podpisom aneksov sprejeli ostali župani partnerstva. Novi pridruženi občini je najprej pozdravil predsednik Razvojnega partnerstva središča Slovenije, Marjan Šarec, ki je povedal, da bo »vsaka od njiju v partnerstvo doprinesla svojo novo energijo in svojo voljo«, zato v bodoče pričakuje dobro sodelovanje.
Kot svojo skupno identiteto Razvojno partnerstvo središča Slovenije, ki ga je Center za razvoj Litija vzpostavil leta 2006, prepoznava znamko Srce Slovenije, ki geografsko združuje območje v obliki srca z geometričnim središčem Slovenije GEOSS kot središčno točko. Srce Slovenije na območju predstavlja izziv za preseganje lokalnosti in odpira nove možnosti, ki temeljijo na povezovanju in kreiranju skupnih zgodb.
Vsaka občina v partnerstvo prinese pomembne vsebine, hkrati pa imata župana novo pridruženih občin tudi sama velika pričakovanja od sodelovanja v razvojnem partnerstvu. Župan Strnad je izrazil pričakovanje za učinkovito sodelovanje predvsem na področju turizma, ekologije, kmetijstva, gospodarstva in podjetništva. "Načrtov imamo veliko in lažje jih bomo speljali, če bomo sodelovali s sosednjimi občinami. Razvijamo skupne projekte in s pomočjo znamke Srce Slovenije računamo, da bi naši občani lažje prodrli s svojimi izdelki in ponudbo," je ob tej priložnosti povedal župan Strnad.
Aleksandra Gradišek, direktorica Centra za razvoj Litija, ki združuje občine v območnem razvojnem partnerstvu, je poudarila moč povezovanja za preseganje lokalizmov in pomen izmenjave izkušenj med občinami.
Na rednem delovnem srečanju območnega sveta, ki je sledilo uradnemu dogodku pridružitve novih občin, so župani in občinski koordinatorji obravnavali predlog programa dela Razvojnega partnerstva središča Slovenije za leto 2012. Program obsega projekte na področju podjetništva, turizma in okolja ter tri ključne horizontalne sklope: razvoj, upravljanje in promocijo znamke Srce Slovenije, vključevanje v evropske in nacionalne partnerske mreže in podpora delovanju partnerstva. Območni svet se je s programom seznanil, sklenili pa so, da ga bodo dokončno potrdili na decembrskem srečanju.
Dosedanji ključni dosežki Razvojnega partnerstva središča Slovenije:
- 1,8 milijona evrov pridobljenih evropskih sredstev za 8 regijskih projektov,
- 1,7 milijona evrov pridobljenih evropskih razvojnih sredstev za prometno in okoljsko infrastrukturo,
- 10 pridobljenih mednarodnih projektov za lansiranje vsebin evropskih razvojnih prioritet na območje Srce Slovenije,
- ustanovitev javno-zasebnega partnerstva LAS Srce Slovenije,
- vzpostavljena znamka Srce Slovenije,
- internacionalizacija območja prek novih povezav na mednarodni ravni,
- vzpostavljena podporna infrastruktura za različne sektorje (točke VEM, zadruga za razvoj podeželja Jarina, NVO stičišče, Razvojna fundacija Pogum).