Župan občine Ivančna Gorica Dušan Strnad in Trimova glavna direktorica Tatjana Fink sta v petek 15. julija svečano podpisala pogodbo o postavitvi nove sončne elektrarne na strehi Osnovne šole Stična v Ivančni Gorici. To je druga sončna elektrarna v sklopu OŠ Stična, saj je podjetje Trimo v lanskem letu že postavilo sončno elektrarno na strehi telovadnice, sedaj pa bo sončna elektrarna še na strehah učilnic. Združena elektrarna bo s skupno močjo 437 kW največja elektrarna na katerikoli osnovni šoli v Sloveniji.Na strehi telovadnice je že nameščenih 912 sončnih modulov, ki lovijo sončno energijo in jo pretvarjajo v električno. Z novo investicijo se bo število modulov na strehah učilnic še povečalo za 1.054 kristalno-silicijevih modulov, proizvajalca Evergreen Solar iz ZDA in Aleo iz Nemčije. Omenjeni fotonapetostni moduli bodo dosegali visok energijski izplen, saj imajo posebno neodsevno steklo, kar jim omogoča boljšo prepustnost svetlobe. Sončna elektrarna bo priključena na elektro-energetsko omrežje.
Sončna elektrarna z močjo 246 kW bo letno proizvedla dodatnih 260.000 kWh električne energije. To je enakovredno letni energetski potrebi 75-ih slovenskih gospodinjstev. Tako bo v ozračje spuščenih več kot 120 ton ogljikovega dioksida manj. Partner projekta, ki bo kot investitor sončno elektrarno kasneje tudi upravljal, bo podjetje El-tec Mulej z Bleda, ki je znano po celovitih rešitvah zmanjšanja rabe energije in vode na projektih energetske prenove in upravljanja objektov, projektih v daljinski energetiki, vodovodnih sistemih in učinkoviti razsvetljavi.
Strehe vseh učilnic so optimalne za postavitev sončne elektrarne, saj imajo zelo dobro lego.
Projekt se bo začel izvajati začetek avgusta, sončna elektrarna pa bo predvidoma začela obratovati novembra letos.
Rezultate bodo učenci, zaposleni in obiskovalci lahko kot doslej dnevno spremljali s pomočjo dveh prikazovalnikov, ki bosta ves čas prikazovala podatke, kot so temperatura zraka, moč vetra in proizvedena električna energija. Vsi ti podatki so vidni tudi na spletni strani OŠ Stična.
Dušan Strnad, župan občine Ivančna Gorica: »Z razširitvijo sončne elektrarne na strehi Osnovne šole Stična se nadaljuje dobro sodelovanje Občine Ivančna Gorica in družbe Trimo pri zasledovanju okoljskih, izobraževalnih in tudi socialnih ciljev. Gre za lep primer sodelovanja med gospodarstvom, izobraževalno ustanovo, lokalno samoupravo in javno službo.«
Ob otvoritvi prvega dela sončne elektrarne je pobudnik projekta, doc. dr.
Simon Muhič iz Stične, vizionarsko dejal, da je na strehi šole še dovolj primernih površin za razširitev elektrarne.
Skladno s sprejetim Lokalnim energetskim konceptom za občino Ivančna Gorica, ki predvideva povečanje rabe obnovljivih virov energije (OVE), je bil župan Dušan Strnad vesel pobude za razširitev in nadaljevanje dobre prakse. Za zeleno energijo se občina zavzema, ker:
- OVE bistveno prispevajo k varovanju okolja, saj z nadomeščanjem proizvodnje iz fosilnih goriv pomembneje zmanjšujejo izpuste emisij toplogrednih plinov.
- OVE so lokalno razpoložljivi in omogočajo povečanje števila delovnih mest ter proizvajajo dodano vrednost lokalnega gospodarstva ter povečajo stabilnost oskrbe z energijo.
- Proizvodni objekti iz OVE se relativno enostavno odstranijo in reciklirajo na koncu svoje življenjske dobe. Niso radioaktivni kot odpadki iz nuklearnih elektrarn in ne zaznamujejo okolja.
S to investicijo želi občina z lastnim zgledom spodbujati investitorje k obnovljivim virom energije.
»Poleg izobraževanja in ozaveščanja mladega rodu pa se v šolski sklad stekajo tudi sredstva iz naslova najemnine strehe. Tako zbrana sredstva omogočajo vključevanje otrok iz socialno šibkejših družin v različne aktivnosti, ki si jih sicer ne bi mogli privoščiti. Projekt je tako usmerjen v prihodnost na več načinov,« je ob podpisu pogodbe zadovoljen Dušan Strnad, župan občine Ivančna Gorica.