Javno komunalno podjetje Grosuplje v teh dneh uvaja pri izvajanju javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki nov način zbiranja embalaže iz gospodinjstva po sistemu »od vrat do vrat«.Pilotni projekt se je v minulih mesecih izvajal na Cikavi in v Sončnih dvorih v občini Grosuplje. Zaradi ugodnih rezultatov in zahtev zakonodaje se takšen sistem začenja uvajati tudi v naseljih Ivančna Gorica in Višnja Gora, v naslednjem letu pa na celotnem območju občine Ivančna Gorica.
Javno komunalno podjetje Grosuplje je v teh dneh gospodinjstvom iz Ivančne Gorice in Višnje Gore razdeljevalo plastične zabojnike prostornine 240 litrov, zelene barve z rumenim pokrovom za ločeno zbiranje in predajanje embalaže. Naslednje leto bodo razdelili zabojnike za embalažo tudi ostalim gospodinjstvom iz območja občine Ivančna Gorica.
Prednost novega načina je v učinkovitejšem ločenem zbiranju embalaže in posledično zmanjšanju količin mešanih komunalnih odpadkov. Ker je mehanska in biološka obdelava mešanih komunalnih odpadkov pred odložitvijo na odlagališče povezana z izjemno visokimi stroški in pomanjkanjem zmogljivosti takih obratov, se okoljskemu cilju pridruži tudi ekonomska korist. Ločeno zbrano embalažo mora namreč brezplačno prevzeti in na stroške embalažerjev predelati nosilec državne sheme. S tem se embalaža vrne v proizvodni proces za vnovično uporabo, uporabnike pa se razbremeni stroškov obdelave in odstranjevanja.
Ločeno zbrano embalažo bo Javno komunalno podjetje Grosuplje od stanovanjskih stavb odvažalo vsakih 14 dni, izmenično z mešanimi komunalnimi odpadki. Iz ekoloških otokov bodo po uvedbi novega sistema postopno odstranjevali zabojnike za zbiranje embalaže, zabojniki za ločeno zbiranje papirja in embalažnega kartona ter steklene embalaže pa ostanejo nespremenjeni in se še naprej uporabljajo.
Ob tej priložnosti vas, spoštovane občanke in občani, vljudno vabimo k sodelovanju. Ob vaši podpori in razumevanju bomo lahko s skupnimi močmi dosegli okoljske in ekonomske cilje. Novi način zahteva nekaj prilagoditev in sprememb ravnanja z odpadki, saj v vašo kuhinjo poleg že uveljavljenih posodic za mešane odpadke in kuhinjske odpadke prinaša novo, že tretjo posodico za ločeno zbiranje embalaže.
V nekajmesečnem prehodnem obdobju se boste velikokrat vprašali, kam sodi to in ono. Odločajte se po lastni presoji in zdravi pameti. Pri ločevanju si pomagajte s priročnim kartončkom, ki ga boste prejeli skupaj z zabojnikom ter nalepko na novem zabojniku za embalažo. Embalaži po možnosti odstranite organske vsebine in z iztiskanjem zraka ter zvijanjem zmanjšajte prostornino. V zadregi pokličite izvajalca javne službe, in z veseljem vam bodo pomagali. Nekaj koristnih nasvetov lahko dobite tudi na njihovi spletni strani.
Z ločevanjem, predelavo in vnovično uporabo koristnih odpadkov zagotavljamo, da se bo izkoriščanje naravnih surovin upočasnilo in jih bodo zato deležne tudi prihodnje generacije. Za naše otroke in vnuke gre.