Občina Ivančna Gorica je leta 2019 uspešno kandidirala na 1. Javnem pozivu za izbor operacij za uresničevanje ciljev Strategije lokalnega razvoja na območju LAS Suhe krajine, Temenice in Krke v letu 2018, ki se sofinancira iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj s projektom Spoznaj stare poklice in obrti. Vodilni partner pri projektu je Občina Ivančna Gorica, projektni partner pa Foto in video storitve Dejan Maver s.p.
Projekt se izvaja v dveh fazah. V letu 2020 je bila v 1. fazi izvedena raziskava starih poklicev in obrti na območju občine Ivančna Gorica in širše na območju LAS STIK. Predstavitev analize avtorja mag. Dušana Štepca je bila izvedena v prostorih nekdanje podružnične šole v Hrastovem Dolu. Po predstavitvi je bil na podlagi analize in pridobljenih podatkov opravljen predlog šestih tradicionalnih obrti in z njimi povezanih poklicev, ki bodo skozi projekt obširno predstavljeni.
Izmed izbranih šestih tradicionalnih obrti so bile že predstavljene obrti PLETARSTVO, LONČARSTVO in ČEVLJARSTVO, kot četrto obrt pa predstavljamo USNJARSTVO. Prve omembe usnjarstva na Slovenskem imamo iz 13. stoletja. Proti koncu srednjega veka se je usnjarstvo v cehovski obliki razširilo zlasti po mestih in trgih. Prva usnjarska ceha sta bila ustanovljena v Ljubljani in v Škofji Loki v 15. stoletju. V 16. stoletju se usnjarski ceh na območju občine Ivančna Gorica prvič omenja v Višnji Gori. Ena zadnjih izšolanih usnjark, ki je zaključila usnjarsko šolo je občanka Darja Glavan iz Velikih Kompolj.
Predstavitev usnjarske obrti in izdelovanja izdelkov iz usnja bo predvajana preko spleta in sicer na spletni strani občine www.ivancna-gorica.si, YouTube kanalu TV Prijetno domače in na Facebook strani Občine Ivančna Gorica. Predstavitev filma o usnjarstvu bo na sporedu v petek, 27. avgusta 2021, ob 20. uri. Vabljeni k ogledu!
»Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj«.