Agencija za varnost prometa in Združenje šoferjev in avtomehanikov Ivančna Gorica vse voznike motornih vozil vnovič pozivata k pravočasni menjavi pnevmatik, saj je 15. novembra nastopil čas obvezne uporabe zimske opreme. Agencija podaja tudi uporabne napotke za varno vožnjo v jesenskih in zimskih razmerah. Ker se tem razmeram ne moremo izogniti, se je potrebno na spremenjene vozne okoliščine dobro pripraviti pravočasno, prav tako pa je potrebno pripraviti tudi svoje vozilo in ga temeljito pregledati. S pravilno pripravo vozila bomo vozniki lahko prišli varneje na cilj, s tem pa bo udeležba v prometu varnejša za vse.
Svoje vozilo lahko na zimske razmere v veliki meri pripravite sami. Ustrezno opremljeni lahko tudi v slabih vremenskih razmerah varno sodelujete v cestnem prometu.
Kaj preverite sami?
- Vetrobransko steklo
- Gretje
- Napravo za pranje stekla in zimsko tekočino za pranje stekel
- Brisalce
- Svetlobno opremo
- Pnevmatike
- Nivo motornega olja
V zimskem času je še toliko bolj pomembno, da je vozilo tehnično brezhibno, ustrezno opremljeno, da tudi v slabih vremenskih razmerah omogoča varno udeležbo v cestnem prometu.
- V avtomobil, pripravljen na zimsko vožnjo, spadata tudi metlica in strgalo za čiščenje stekel.
Zakon določa, da morajo imeti motorna vozila, katerih največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg, od 15. novembra do 15. marca naslednjega leta v zimskih razmerah predpisano zimsko opremo (razen v priobalnem pasu).
To pa pomeni:
- zimske pnevmatike na vseh kolesih ali
- poletne pnevmatike in v priboru ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa.
- Celoletne pnevmatike se priporočajo voznikom, ki na leto oz. predvsem v zimskih mesecih naredijo malo število km in vozijo večinoma v ugodnih vremenskih razmerah.
- Pri nakupu snežnih verig moramo biti pozorni na dimenzije pnevmatik, saj se lahko zgodi, da kupimo premajhne oz. prevelike.
Žlebovi v tekalni površini/dezenu pnevmatik, ki štejejo v zimsko opremo, morajo biti globoki najmanj 3 mm. Globino žlebov je smiselno pogosto preverjati, posebno v primeru blage zime ali če prevozimo večje število km, saj je pri višjih temp. višja tudi obraba.
Da bodo pnevmatike kar najdlje dobro opravljale svojo nalogo, je pomembno, da jih ob menjavi ustrezno shranimo.
S platišči ali brez, skladiščimo jih v suhem in temnem prostoru, brez vlage ter svetlobe, na temperaturi pod 35°C.
Vir: JAVNA AGENCIJA REPUBLIKE SLOVENIJE ZA VARNOST PROMETA