Prešernov dan, slovenski kulturni praznik, smo v občini Ivančna Gorica obeležili z več spletnimi dogodki. Tudi osrednja občinska slovesnost z naslovom Jurčič – naš sopotnik v letu 2021 je potekala virtualno, a zato ni bila nič manj svečana, kot bi bila sicer. S prireditvijo smo se poklonili slovenski kulturi in Josipu Jurčiču, obenem pa čestitali letošnjim prejemnikom Jurčičevih priznanj in plaket.
Osmega februarja se spominjamo smrti največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna. Pet let pred Prešernovo smrtjo se je rodil Josip Jurčič, pomemben pisatelj in časnikar, ki ostaja aktualen še danes. V letošnjem letu bo Jurčič naš zvesti spremljevalec in sopotnik, saj je leto posvečeno njemu. Letos se tako v naši občini obeta pestro kulturno dogajanje, uvod vanj pa je bila prav občinska slovesnost ob slovenskem kulturnem prazniku, katere rdeča nit je bil Jurčič.
Jurčičevega leta se je v svojem nagovoru dotaknil
župan občine Ivančna Gorica Dušan Strnad. Prepričan je, da se bomo v letošnjem letu vsi skupaj po svojih najboljših močeh potrudili, da bodo naši sodržavljani Jurčiča »še bolj spoznali kot pisatelja in novinarja, nas, njegove rojake pa kot gostoljubne, prijazne in delovne ljudi«. Poudaril je, kako pomembna je kultura dialoga, kultura medsebojnih odnosov, s katero se srečuje vsak izmed nas. Kulturo dialoga, ki je v današnjem času še posebej na preizkušnji, bomo ohranili, če si bomo z besedami in dejanji prizadevali zanjo – če bodo naše besede spodbudne, ne pa žaljive. Župan se je v zaključnih mislih zahvalil vsem ustvarjalcem in organizatorjem kulturnih programov v ivanški občini in dodal, da je tudi zaradi njih življenje v občini Ivančna Gorica prijetno domače.
Prireditev so v sodelovanju z domačimi kulturnimi ustvarjalci pripravili Občina Ivančna Gorica, Zveza kulturnih društev občine Ivančna Gorica in JSKD Območna izpostava Ivančna Gorica. Skozi prijeten večer, v katerem so se prepletala različna področja umetnosti, nas je vodil dramski igralec
Tomo Tomšič. Poleg voditeljevih misli o kulturi ter o življenju in delu Josipa Jurčiča smo lahko prisluhnili Jurčičevim besedam iz Desetega brata, ki jih je prebrala
Daša Laria Perklič, ter pisateljevemu pogovoru s sodobnikom, ki ga je odično uprizoril
Igor Adamič. Prireditev so obogatile raznolike glasbene točke. Zapeli so nam
družina Hočevar, duet
Manca & Monika ter
Neža Okorn, ki je nastopila ob klavirski spremljavi brata
Gašperja in plesni interpretaciji
Lare Lončarič. Ob klavirski spremljavi
Urške Petek se nam je predstavila violinistka
Tinkara Kastelic, v duetu violin sta nam zaigrali
Ana in Ajda Blaževič Arko, uživali pa smo tudi ob nastopu Komorne zasedbe
Godalnega orkestra KD Stična. V večeru smo se sprehodili še na področje likovne umetnosti; umetnostni zgodovinar
dr. Andrej Smrekar nas je namreč popeljal po delih slikarja Ferda Vesela, ki jih hrani Narodna galerija v Ljubljani.
Osrednji del slovesnosti je predstavljala podelitev Jurčičevih priznanj in plaket posameznikom in skupinam, ki so pomembno prispevali k razvoju kulture v domačem okolju. Nagrade se podeljujejo na podlagi razpisa Zveze kulturnih društev občine Ivančna Gorica, in sicer bienalno. Med prispelimi predlogi so bile letos izbrane tri prejemnice Jurčičeve plakete posamezniku in en prejemnik Jurčičeve plakete skupini. Jurčičevo plaketo posamezniku so prejele Marija Zaman, Špela Zupančič in Janja Omejec Strnad, Jurčičevo plaketo skupini pa Mešani pevski zbor Zagradec.
Marija Zaman, članica Kulturnega društva Vidovo, je svojo igralsko pot začela v gledališki skupini Petdopol Kulturnega društva Ivančna Gorica. Zadnja leta je kot igralka dejavna v Gledališču Vidovo. V KD Vidovo svoje talente razdaja tudi z izdelovanjem kostumov in narodnih noš. V rojstni Muljavi v KD Josipa Jurčiča poskrbi za kostume predstav letnega gledališča. Je tudi aktivna članica KD Harmonija, kjer z navdušenjem prepeva. Kultura je zanjo način povezovanja s soljudmi, zato se ji z veseljem predaja.
Špela Zupančič, članica Kulturnega društva Ambrus, je dejavna predvsem v literarni in mladinski skupini. Spisala je mnogo tekstov za različne prireditve, katerih povezovanje je večkrat tudi sama prevzela. Danes pod njenim mentorstvom literarna skupina pripravi kar štiri odmevne dogodke letno. Delovanje društva bogati s članki in povzetki dogodkov. V mladinski skupini se je najprej preizkusila kot igralka, nato pa kot vodja skupine prevzela organizacijo najzahtevnejših projektov društva. Že več let je tudi aktivna članica Godbe Stična, kjer igra klarinet, poleg tega pa je sodelavka ZKD občine Ivančna Gorica. S svojim mentorstvom in spodbudami mladim v kulturnem društvu in širše na pristen način promovira kulturo.
Janja Omejec Strnad, članica Kulturnega društva Stična, je prve glasbene uspehe dosegla pri osmih letih kot pianistka. Iz tolkalke in flavtistke v Godbi Stična se je preko udejstvovanja v folklorni skupini prelevila v pevko in zborovodkinjo. Že enajst let se z vso predanostjo posveča vodenju Mešanega pevskega zbora Zborallica, ki ga je tudi ustanovila. Z Zborallico je dosegla mednarodno prepoznavnost ter osvojila mnogo priznanj in nagrad. Izstopajo srebrno priznanje na zborovskem festivalu v Ohridu (2015) in zlato priznanje ter absolutno prvo mesto v kategoriji mešanih komornih zborov na festivalu v Bijeljini (2019). V letu 2020 je bila Zborallica vabljena tudi k sodelovanju pri izvedbi cikla Calling All Dawns v New Yorku, a so žal razmere koncert onemogočile. Janja Omejec Strnad se vsake stvari loti predano in strokovno in zaradi svoje izjemne požrtvovalnosti žanje mnoge uspehe.
Mešani pevski zbor Zagradec je prejel Jurčičevo plaketo skupini, ki jo je v imenu članov zbora sprejel njihov predsednik, Luka Šinkovec. Zbor vodi Robert Kohek, ki pevce že dvajset let uspešno pripravlja na dogodke, tradicionalne koncerte in različna tekmovanja. Brez njihove prisotnosti ne mine nobena prireditev v kraju. Njihovi samostojni božični koncerti so postali tradicionalni in zelo odmevni. So redni udeleženci Tabora slovenskih pevskih zborov v Šentvidu pri Stični in območnih revij pevskih zborov, večkrat pa so bili predlagani tudi na regijsko raven. MePZ Zagradec je leta 2011 prepeval na diplomskem koncertu Roberta Kohka in leta 2017 na magistrskem koncertu Žige Jernejčiča. S tem je dokazal, da lahko tudi v manjših krajih obstajajo pevski sestavi, ki so kos težjim zborovskim partituram. Dvajsetletnico svojega delovanja so v letu 2020 obeležili z izdajo zbornika in spletnim koncertom.
Spletna občinska slovesnost ob slovenskem kulturnem prazniku je dokaz, kako močna je ljubiteljska kultura v občini Ivančna Gorica. Tudi na daljavo številni ustvarjalci ostajajo dejavni, širijo kulturo med soljudi in iščejo načine, kako se povezati z njimi. Naj nas leto Josipa Jurčiča spodbudi, da bomo postajali in ostajali dejavni sooblikovaci kulture v domačem okolju in širše. Naj nas kultura navdihuje, povezuje in bogati.