Cistercijanski samostan ali opatija Stična je najstarejši samostan na slovenskem ozemlju, ki sodi med najpomembnejše zgodovinske spomenike v Sloveniji. V samostanu, ki ga je leta 1136 ustanovil oglejski patriarh Peregrin I, še danes bivajo menihi - cistercijani, v njem pa deluje tudi Muzej krščanstva na Slovenskem. Slednjega so si pred začetkom 5. redne seje ogledali župan Dušan Strnad in člani Občinskega sveta Občine Ivančna Gorica. Preplet bogate zgodovine v Stični je predstavila direktorica muzeja
mag. Nataša Polajnar Frelih. Župan Dušan Strnad in občinski svetniki so bili po ogledu nad videnim izjemno navdušeni. Pokazalo se je, da imamo v občini Ivančna Gorica marsikaj lepega in zanimivega, a vse to premalo poznamo in cenimo.
Spodaj objavljamo nekaj splošnih informacij o muzeju.Muzej je od leta 2006 državni muzej in osrednja slovenska muzejska ustanova na področju zbiranja, preučevanja in razstavljanja premične sakralne kulturne dediščine. Zaradi krščanske tradicije na naših tleh imamo bogato zapuščino naših prednikov, ki v muzejskem kontekstu dobijo nove načine predstavitve. Na eni strani muzej predstavlja različne zbirke premične sakralne kulturne dediščine, na drugi strani pa prinaša historični pregled družbenih tokov, v katerih je imelo krščanstvo pomembno vlogo.
Muzej krščanstva ima svoje prostore v stari prelaturi, renesančni stavbi s konca 16. in z začetka 17. stoletja, ki na severu zapira veliko vzhodno samostansko dvorišče. Pritličje muzeja je namenjeno občasnim razstavam. V prvem nadstropju so na ogled samostanska zbirka in orodja iz meniških delavnic, zbirka liturgičnega posodja in cerkvenega tekstila, umetnostnozgodovinska in kulturnozgodovinska zbirka, zbirka ljudske pobožnosti, knjižnica ter arhiv o slovenskem misijonarju in škofu Frideriku Baragi ter zbirka slikarskih del p. Gabrijela Humeka. V drugem nadstropju muzeja je na ogled velika stalna razstava Zgodovina krščanstva na Slovenskem. V okviru obiska muzeja si je mogoče ogledati tudi dele samostana, ki so odprti za javnost ter samostansko baziliko z znamenitim baročnim oltarjem in freskami.
»Stiški« muzej je organiziran po kustodiatih in oddelkih. Tako pokrivajo umetnostno in kulturno zgodovinsko področje, cerkveno zgodovino in ljudsko pobožnost. Za muzealije iz konzervatorskega vidika skrbi restavratorka. V dokumentacijskem oddelku pa se zbirajo, hranijo in obdelujejo podatki o njihovem celotnem muzejskem fondu, ki zajema preko 27.000 predmetov. Znotraj njihovega programa izvajajo tudi pedagoške delavnice, ki so namenjene vsem starostnim skupinam.
Lepo povabljeni, da si ga ob priložnosti tudi ogledate.