Kot vsako leto, je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve v četrtek, 6. septembra, na Pristavi nad Stično, pripravilo slovesnost ob 28. obletnici enega najpomembnejših dogodkov za slovensko osamosvojitev. 7. septembra 1990 so najpomembnejši akterji MSNZ tedanji obrambni minister Janez Janša, načelnik MSNZ Tone Krkovič, poveljnik specialne enote policije Vinko Beznik, tedanji notranji minister Igor Bavčar in poveljnik posebnih enot policije Jože Kolenc, sprejeli in potrdili strateške dokumente za vojaško zavarovanje državnega osamosvajanja. Vsebina direktive je bil tajni bojni načrt, ki bi ga uporabili v primeru agresije JLA, načrt pa je bil izveden v času osamosvojitvene vojne leta 1991.
Osnovni vojni načrt narodne zaščite je bil preprost in logičen. V primeru oboroženega posega JLA bi morala narodna zaščita zavarovati ključne objekte, hkrati pa s hitrimi napadi na skladišča orožja in vojaške opreme zagotoviti možnosti za vpoklic popolnih formacij Teritorialne obrambe. Izdelani so bili podrobni načrti za posamezna skladišča in druge objekte. V svojih osnovnih zamislih so se ti načrti ob agresiji JLA junija 1991 potrdili tudi v praksi.
O pomembnosti dogodka pri osamosvajanju Slovenije je uvodoma spregovoril
podžupan Občine Ivančna Gorica Tomaž Smole, podpredsednica Združenja VSO Mojca Škrinjar pa je izpostavila nenehno prizadevanje, da bi v slovenske učbenike za zgodovino prišlo več poglavij o slovenski osamosvojitvi in da bi učitelji temu posvetili več časa.
Slavnostni govornik na slovesnosti na Pristavi,
Janez Janša, je ob spominjanju na ta pomembni dogodek dejal: “Ta dogodek je bil posledica vsega tistega, kar se je dogajalo spomladi leta 1990. Predvsem posledica prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji in razorožitve slovenske Teritorialne obrambe, s čimer se je pravzaprav vojna za Slovenijo začela.”
Celoten govor Janeza Janše je dostopen
tukaj.
Povzeto iz spletne strani
Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve