Minulo nedeljo je v Hrastovem Dolu potekalo svečano odprtje lesene brunarice pri nekdanji podružnični šoli, čemur je sledilo še odprtje zanimive etnografske razstave Tako smo živeli – kraji in ljudje v šentviški fari ujeti v fotografski objektiv Slovenskega etnografskega muzeja 1950.Ko je bila pred dvema letoma nekdanja podružnična šola v Hrastovem Dolu obnovljena in predana v uporabo za potrebe različnih interesnih skupin v kraju, se je pokazala tudi potreba po obnovi pomožnega lesenega objekta, ki je stal poleg športnega igrišča. Vaški gradbeni odbor si je zadal novo nalogo in si prizadeval, da bi čim preje prišlo do uresničitve načrtov.
Uvodoma je zbrane nagovoril predsednik gradbenega odbora za obnovo šole Tone Oven, ki je predstavil prizadevanja za nov pomožni objekt in potek del v zvezi z odstranitvijo starega in pripravami za izgradnjo novega. Župan Dušan Strnad je v svojem nagovoru predstavil kako je prišlo do uresničitve načrtov. V letih 2013 in 2014 je bila družba Riko glavni izvajalec del kohezijskega projekta gradnje kanalizacije v občini in v skladu z njihovo dosedanjo prakso so se odločili, da tudi v naši občini prispevajo za dobrobit lokalne skupnosti. Na pobudo župana Strnada, so se odločili za postavitev lesene brunarice v Hrastovem Dolu. O tej potezi je spregovoril v imenu družbe Riko tudi Marko Bahor, ki je izrazil zadovoljstvo, da bodo z investicijo hčerinske družbe Riko hiše pripomogli k razvoju družabnega življenja v tem delu občine Ivančna Gorica.
Ob tej priložnosti sta zbrane nagovorila še predsednik KS Dob Jože Polončič in predsednik PGD Hrastov Dol Aleš Kastelic. Sledil je še slovesen prerez traku in ogled nove pridobitve.
Po sledeh naših prednikovNedeljsko popoldne pa se je nadaljevalo v notranjosti nekdanje šole, kjer je sledilo odprtje razstave z naslovom
Tako smo živeli - kraji in ljudje v šentviški fari v odsevu terenske raziskave Slovenskega etnografskega muzeja leta 1950. Razstavo sta pripravila Kulturno športno društvo Dob in Slovenski etnografski muzej. Posvečena je terenski ekipi Slovenskega etnografskega muzeja, ki je v času od 15. avgusta do 15. septembra 1950 raziskovala materialno, socialno in duhovno kulturo v Šentvidu pri Stični in okolici pod vodstvom tedanjega ravnatelja muzeja, Borisa Orla. Med raziskavo so zbrali izjemno bogato in zanimivo gradivo, del tega pa je po 65. letih prvič predstavljeno prav na omenjeni razstavi. Avtorji razstave so domačin mag. Dušan Štepec ter Barbara Sosič in Miha Špiček iz Slovenskega etnografskega muzeja. Razstavo je oblikoval domačin, arhitekt Dejan Fortuna.
Razstava bo odprta do 27. februarja 2016. Po razstavi bodo organizirana strokovna vodenja, in sicer:
- v soboto, 9. januarja 2016, ob 17.00 uri,
- v nedeljo, 24. januarja 2016, ob 17.00 uri,- v soboto, 13. februarja 2016, ob 17.00 uri,
- v nedeljo, 21. februarja 2016, ob 17.00 uri.Razstavo si je možno ogledati tudi izven teh terminov po predhodni najavi na telefonsko številko 031 684 604 ali elektronski naslov:
dusanstepec@gmail.com. Ogled razstave je brezplačen.
V času razstave bosta v hrastovški šoli organizirani tudi
dve predavanji, ki ju bo pripravil Miha Špiček, kustos Slovenskega etnografskega muzeja in sicer o dokumentarnem gradivu Orlovih terenskih ekip za poznavanje kulture in načina življenja na Dolenjskem ter o fotografijah Petra Nagliča, ki jih je leta 1936 posnel v Stični in okolici ob praznovanju 800 letnice stiškega samostana. Datuma in uri obeh predavanj bodo objavljeni naknadno.
Fotogalerija >>