Občina Ivančna Gorica in Svet za starosti prijazno Občino Ivančna Gorica sta v ponedeljek, dne 18. 5. 2015 organizirali posvet o socialnem podjetništvu. Strokovni predavatelj posveta je bil Tadej Slapnik, državni sekretar, ki že več let sodeluje pri snovanju in zagonu več socialnih podjetij ter drugih socialno-podjetniških pobud v Sloveniji.
Socialno podjetništvo je inovativna oblika podjetništva z velikim čutom odgovornosti za družbo in ljudi. Zanj je značilno, da so motivi poslovanja v razreševanju socialnih, gospodarskih, okoljskih in drugih problemov družbe na inovativen način. Ustvarja nova delovna mesta za ranljive skupine oseb ter opravlja družbeno koristne dejavnosti. Tako kot klasična podjetja tudi socialna podjetja nastopajo na trgu, s to razliko, da dobička praviloma ne delijo, temveč ga vračajo nazaj v podjetje. Socialno podjetništvo je povezovalno, saj spodbuja sodelovanje ljudi in prostovoljsko delo, ter na ta način krepi solidarnost v družbi.
Zakon o socialnem podjetništvu določa, da se dejavnosti socialnega podjetništva lahko opravljajo na področjih socialnega varstva, družinskega varstva, varstva zdravja ter varstva invalidov; znanosti, raziskovanja, izobraževanja in vzgoje; zagotavljanja in organiziranja mladinskega dela; zagotavljanja socialne vključenosti, spodbujanja zaposlovanja in poklicnega usposabljanja oseb, ki so brezposelne ali jim grozi brezposelnost.
Dejavnosti socialnega podjetništva se opravljajo tudi na področjih ekološke proizvodnje hrane; ohranjanja narave, urejanja in varstva okolja in zaščite živali; spodbujanja uporabe obnovljivih virov energije in razvoja zelene ekonomije; turizma za osebe, ki jim življenjske razmere onemogočajo ali ovirajo dostop do turističnih storitev; trgovine za socialno ogrožene osebe; kulture, in ohranjanja kulturne, tehnične in naravne dediščine; amaterskega športa in telesne kulture; reševanja in zaščite ter na področjih spodbujanja razvoja lokalnih skupnosti in podpornih storitev za socialna podjetja.
Financiranje socialnih podjetij je možno z ustvarjanjem prihodkov na trgu, pridobivanje sredstev z donacijami, sponzorstvi, članarinami, pridobivanje sredstev na javnih razpisih občin, države, EU in drugih financerjev (različne tuje zasebne fundacije, veleposlaništva itd.). Naslednja možnost je financiranje dejavnosti iz naslova pridobitve koncesij oz. drugih oblik izvajanja javnih pooblastil ali iz javno-zasebnega partnerstva.
G. Slapnik je izpostavil tri primere dobre prakse, in sicer Ravne na koroškem s Koroškim medgeneracijskim centrom, Šalovce z Eko-socialno kmetijo Korenika ter Maribor, kjer je mesto socialnim podjetjem in Fundaciji Prizma v brezplačno uporabo predalo stavbo v občinski lasti, Tkalko, kot se imenuje zgradba nekdanjega galenskega laboratorija v Tkalskem prehodu, plačevati morajo le stroške. Na koncu posveta je g. Slapnik vse prisotne povabil na nacionalni posvet o socialnem podjetništvu, ki se bo še pred poletjem odvijal v Ljubljani.