V petek je pred Podružnično šolo Temenica, v organizaciji Občine Ivančna Gorica, Krajevne skupnosti Temenica, Kulturnega društva Temenica in ostalih krajevnih društev, potekalo slovesno odkritje doprsnega kipa Toneta Kozlevčarja. S postavitvijo kipa avtorja Bojana Štineta, smo se Kozlevčarjevi rojaki poklonili 100-letnici njegovega rojstva.Tone Kozlevčar se je rodil 21. aprila 1914 v Šentvidu pri Stični. Otroška leta je preživljal v Temenici. Da bi se izšolal je štirinajstleten odšel v Ljubljano. Prelomno leto njegove življenjske poti je bilo leto 1950, ko je postal soustanovitelj in član prve zasedbe Slovenskega okteta. Z njim je obiskal domala vse kontinente, pel kraljicam in kraljem, cesarjem in mnogim predsednikom, celo papežu. Prav ob dvajsetletnici delovanja Slovenskega okteta pa se je razvil tudi dobro poznan Tabor slovenskih pevskih zborov v Šentvidu pri Stični, ki še danes vsako leto v juniju zbere na tisoče pevcev. Po končani karieri pri Slovenskem oktetu, je Kozlevčar soustanovil Ribniški oktet.
Slovesna prireditev se je začela s pozdravom
predsednika domače krajevne skupnosti Ignacija Kastelica in nagovorom župana Dušana Strnada. Župan je izrazil globoko zadovoljstvo, da je prišlo do uresničitve več let dolgih načrtov, da bi se občani občine Ivančna Gorica poklonili svojemu velikemu rojaku. Prav udeležba na slovesnosti ob odkritju potrjuje kako priljubljen je bil Kozlevčar med svojimi rojaki, pa čeprav je tu preživel le otroška in zadnja leta življenja.
»Veseli me, da imamo med nami tako pomembne ljudi, ki se jih s ponosom spominjamo«, je zaključil župan.
O Kozlevčarjevi osebnosti je spregovoril v nadaljevanju predsednik Tabora slovenskih pevskih zborov Jernej Lampret, ki je Kozlevčarja opisal kot izredno nadarjenega človeka, ki je s slovensko pesmijo budil domači kraj in vse Slovence. Še posebej se je spomnil Kozlevčarjeve vloge pri nastanku Tabora slovenskih pevskih zborov in pomena, ki ga ima za Šentvid in celotno občino.
Sicer pa Tone Kozlevčar ni nikoli pozabil domačih krajev. Skulpture, ki jih je dal postaviti v Šentvidu in okolici, so mu še danes v večno čast. O pripadnosti domačemu kraju pričajo tudi mlinski kamni in stope pri podružnični šoli v Temenici ter park na Debelem hribu. Prav Vinogradniško-sadjarsko turistično društvo Debeli hrib je bilo glavni pobudnik postavitve njegovega kipa. Kozlevčarjevo življenjsko pot je v nagovoru predstavil predstavnik društva Ludvik Mramor.
Kozlevčarju so se poklonili tudi nekateri njegovi sopevci in nasledniki v Ribniškem oktetu, ki so se posebej za to priložnost zbrali in obogatili slovesnost v Temenici. V kulturnem programu so sodelovali še člani KD Temenica in učenci OŠ Ferda Vesela Šentvid pri Stični – Podružnična šola Temenica. Kozlevčarjev kip so odkrili župan Dušan Strnad, Jernej Lampret, Ignacij Kastelic, kipar Bojan Štine, Ludvik Mramor in vodja Ribniškega okteta Jože Kores. Ob koncu jezazvenela tudi tista najbolj znana Kozlevčarjeva, Ribniška.
Podobo Toneta Kozlevčarja je obudil kipar Bojan Štine, ki živi in ustvarja v vasi Javorje pri Bogenšperku. S svojimi dolgoletnimi izkušnjami izjemnega tehnologa, livarja in učitelja mladih metalurgov, danes ustvarja umetniške skulpture iz brona, patiniranega poliestra in drugih materialov. Prav njegovo poznavanje tehnologije mu omogoča, da ustvarja izdelke popolnoma sam, od ideje do končnega izdelka. Kipar Bojan Štine je za svoj ustvarjalni opus prejel številne nagrade in priznanja, njegove skulpture pa srečamo po vsej Evropi. Kozlevčarjev kip je narejen iz umetne mase in stoji na naravni kamniti gmoti iz bližnjega peskokopa.
Več fotografij v kratkem...