Občina Ivančna Gorica ima od leta 2011 novo vidno podobo združeno pod blagovno znamko s sloganom Prijetno domače. Ob osrednjem simbolu destinacije, se nahaja še dvanajst podsimbolov, ki predstavljajo dvanajst poddestinacij oz. krajevnih skupnosti. V sklopu nove vidne podobe je Občina Ivančna Gorica vzpostavila tudi sistem 12 informativnih turističnih točk, v obliki unikatno oblikovanih info tabel, povezanih v Krožno pot Prijetno domače. V dneh od 4. do 6. oktobra pa je potekal otvoritveni pohod po Krožni pešpoti Prijetno domače.12 točk, povezanih v krožno pot od točke do točke, je izvirni turistični produkt Občine Ivančna Gorica. Njegov namen je povezati dvanajst krajevnih skupnosti, naših dvanajstih biserov, v smiselno celoto z atraktivno turistično ponudbo, ki v občino privablja turiste in druge obiskovalce. Po Krožni poti Prijetno domače se lahko podamo na mnogo načinov. Lahko jo prepeljemo z avtomobilom ali avtodomom, prejezdimo s konjem oz. s konjsko vprego, prevozimo s kolesom, od sedaj naprej pa jo lahko prehodimo tudi peš. Prav pohodništvo je eno najbolj razširjenih in dostopnih oblik rekreacije, zato je želja Občine, da bi pot obiskalo čim več pohodnikov in planincev, skratka ljubiteljev narave. Krožna pešpot Prijetno domače pa ni mišljena le kot ena izmed mnogih pohodniških poti pri nas, pač pa je izjemno pomemben ravno njen povezovalni element, ki med drugim omogoča tudi postopno vključevanje posameznih turističnih ponudnikov v njeno ponudbo. Obiskovalec poti se tako lahko seznani z vsemi naravnimi in kulturnimi znamenitosti, ki jih ponuja občina Ivančna Gorica. Traso, ki povezuje vse zgoraj naštete točke so pazljivo trasirala in markirala tri planinska duštva: Gorniški klub Limberk - sekcija Ivančna Gorica, Planinsko društvo Polž in Planinsko društvo Šentvid pri Stični.
Otvoritveni pohod (od 4. do 6. oktobra 2013)
Otvoritveni pohod po Krožni pešpoti Prijetno domače je potekal od petka 4. oktobra, do nedelje, 6. oktobra 2013.
V vseh treh dneh se je pohoda udeležilo približno 150 pohodnikov, vsi niti niso imeli namena prehoditi celotne trase pohoda, tako se je dnevno pohoda udeležilo od 30 do 50 pohodnikov. Vseh dvanajst krajevnih skupnosti, oziroma vseh dvanajstih info točk na Krožni pešpoti Prijetno domače pa je uspelo v treh dneh prehoditi devetnajstim udeležencem, med njimi je bil tudi župan Občine Ivančna Gorica g. Dušan Strnad. V treh dneh, oz. 34 urah in 20 minutah hoda, ter 3274 višinskih metrov skupnega vzpona, so pohodniki prehodili 115 km poti. Te meritve so bile opravljene z navigacijskimi napravami. In kdo so najbolj vztrajni pohodniki, ki se bodo zagotovo poleg že omenjenega župana Strnada zapisali v anale otvoritvenega pohoda. To so: Tone Košiček, Franc Kalar, Alojz Šinkovec, Janez Golf, Miran Slana, Peter Teichmeister, Aleš Tomažin, Milan Goršič, Jožica in Rado Kralj, Ana in Anton Prosen, Mateja in Andrej Hernec, Slavka in Anton Fortuna, Janez Mežan in Miha Genorio.
Pri vsem tem pa je nujno potrebno poudariti, da so bili pohodniki na številnih postojankah, kmetijah, izletniških turizmih, gostinskih lokalih, razglednih točkah, vinskih goricah, zaselkih in vaseh ter v vseh krajevnih skupnostih izredno lepo sprejeti in pogoščeni z raznimi dobrotami, kot tudi prijaznim nasmehom in gostoljubno besedo navdušenih domačinov.
Potek tridnevnega pohoda po občini Ivančna GoricaPetek, 4. oktober: Več kot petdeset pohodnikov se je v petek zjutraj zbralo na ploščadi pred občinsko stavbo in se urno podalo na pot po petih turistično – informativnih točkah. Prvo žigosanje je potekalo ob info točki v centru Ivančne Gorice, po pogostitvi pa so pohodniki po nov žig krenili k info točki v Stični. Pot so pohodniki nadaljevali čez izletniško točko Gradišče nad Stično, do Izletniškega turizma Okorn na Pristavi. Od tam se je bilo potrebno spustiti nekoliko nižje, do info točke Metnaj, in še nižje v dolino Stiškega potoka. Od tam je pot navkreber preko Poljan pri Stični vodila do Obolnega, najvišjega vrha v Občini Ivančna Gorica (776 m). Z vrha Obolnega je sledil sestop do Kmečkega turizma Berčon. Od tam
so pohod nadaljevali proti Krajevni skupnosti Višnja Gora. Mimo Leskovca, Gorenjega Brezovega, Vrha nad Višnjo Goro in Kmečkega turizma Habjan, so pot nadaljevali po Poti dveh slapov do središča Višnje Gore, kjer so ponovno žigosali pohodniški kartonček pri tamkajšnji info točki. Pohodnike je nato čakala samo še pot do Muljave, ki so jo prehodili po že uveljavljeni Jurčičevi poti. Zaključek prvega dne je bil pri info točki na Muljavi. Na cilj prvega dne je uspešno prispelo 38 pohodnikov, ki so si po uspešno prehojenih 39,4 kilometrih zaslužili topel obrok Pri Obrščaku. Pohodniki so imeli tudi možnost prenočitve na Muljavi.
Sobota, 5. oktober: Sobotni dan se je začel izpred info točke na Muljavi, pohodniki so se podali proti Krki. 39 pohodnikov je mimo vasi Potok, Znojile prispelo do vasi Gradiček in izvira reke Krke v Krški jami. V središču Krke so pohodnike sprejeli v Turistični info pisarni Turističnega društva Krka, kjer sta pohodnike pozdravila in pogostila predsednik KS Andrej Tomažin in predsednica tamkajšnjega turističnega društva Nataša Lukman. Sledil je prvi vzpon sobotnega dne proti Korinjskemu hribu, na katerem je pred kratkim prvič iz pip pritekla tudi pitna voda iz javnega vodovodnega sistema. Sledil je spust s Korinja proti Ambrusu. Po prihodu v Krajevno skupnost Ambrus jih je najprej na Kalu pri Ambrusu sprejela kiparka in lončarka Marjeta Baša, nato pa so prispeli do enega najlepših vaških jeder v Sloveniji, Ambrus. Ta suhokranjska vasica je ravno v teh
dneh dobila priznanje TZS v sklopu tekmovanja Moja dežela - lepa in gostoljubna - za tretje najlepše vaško jedro v Sloveniji. V Ambrusu so pohodnike pozdravili pevci Moškega pevskega zbora Ambrus, predsednik KS Ciril Šinkovec ter predsednica novoustanovljenega turističnega društva Jožica Blatnik. Po sprejemu v Ambrusu so nadaljevali proti naslednji info točki v Zagradcu. V Brezovem Dolu pri tamkajšnjem polharskem društvu so na kratko lahko izkusili čar polharije, značilne za te kraje, ustavili so se tudi na vinorodnem območju nad Kamnim Vrhom, nato pa se spustili do reke Krke, ki so jo prečkali prek novega mostu Breg - Drašča vas. Hoja neposredno ob reki Krki jih je mimo Gostišča Na pajčni popeljala navkreber proti prelepi Valični vasi, kjer raste ena najstarejših lip na Slovenskem. Prisrčen sprejem vaščanov Valične vasi jih je nato ponesel do končne postaje prvega dne v Zagradcu.
V Zagradcu je ob prihodu pohodnikov potekala otvoritev turistične info pisarne v Kavarni pri Joži, ki bo od sedaj naprej nudila turistične informacije o okoliških krajih in občini vsem številnim turistom, ki se peljejo skozi Zagradec. Vzpostavitev info pisarne je omogočilo Turistično društvo Zagradec, skupaj z najemnico in lastniki lokala. Ta večer je sledila še razstava izdelkov in raznih jedi, ki so jo pripravile članice Aktiva podeželskih žena iz TD Zagradec, v prostorih kulturnega doma pa sta ta dan razstavljala tudi dva domačina, ljubiteljska slikarja Anica Škoda in Strmole. Pohodniki so dan sklenili ob okusni večerji pri Andrejkotovih na Kitnem Vrhu, prijazni vasici nad Zagradcem. Skupaj so ta dan prehodili kar 41,6 km poti v skoraj 12 urah.
Nedelja, 6. oktober: Zadnji dan tridnevnega otvoritvenega pohoda Prijetno domače, se je začel s startom izpred info točke Zagradec proti Kitnemu Vrhu. Okoli trideset pohodnikov je pot nadaljevalo proti Lučarjevem Kalu, si ogledalo razstavo naj pridelkov ter se podalo v Krajevno skupnost Dob pri Šentvidu. Zopet lepo sprejeti in postreženi so prispeli do info točke podružnične cerkve sv. Petra. Mimo Radohove vasi, skozi Dolenjo vas in Praproče, so vztrajni pohodniki prikorakali v dolino reke Temenice. Po skupinskem fotografiranju pri info točki pri Domu krajanov so se ustavili pri Turistični kmetiji Fajdiga, nato pa se odpravili navkreber v vinske gorice na Debelem hribu. Tam deluje Vinogradniško-sadjarsko-turistično društvo Debeli
Hrib, ki je pohodnikom v pokušino ponudilo svoja vina. Sprejem so vinogradniki popestrili tudi z županovo trgatvijo v enem od vinogradov. Z vinskih goric so se pohodniki spustili do info točke v Sobračah, kjer jih je pozdravila pohodnica in obenem predsednica krajevne skupnosti Tanja Fajdiga. Mimo kapelice jih je pot nato vodila še na Čagoško goro do Pintarjeve kapelice in nato navzdol proti Čagoščam. Nedaleč stran v Velikih Češnjicah so se pohodniki priključili trasi označene Lavričeve poti, še do zadnje 12 Turistično informacijske točke v Šentvidu pri Stični. Zadnji in še kako zahteven je bil zaključni vzpon na izletniško točko na Gradišču nad Šentvidom, saj so pohodnike noge že močno pekle. K sreči jih je na koncu čakalo okrepčilo, po katerem pa se je tudi uradno, s podelitvijo priznanj, zaključil tridnevni Otvoritveni pohod po Krožni pešpoti Prijetno domače.
Kot je razvidno iz tridnevnega poročila so pohodniki med potjo obiskali vrsto znamenitosti, ki sestavljajo bogato turistično ponudbo občine Ivančna Gorica. Soglasno pa so tudi sklenili, da si bodo prihodnjič za to dobrih 100 km dolgo pot vsekakor vzeli več časa, saj imajo željo obiskati tudi tiste točke, znamenitosti in turistične ponudnike, ki jih na tem pohodu zaradi izjemno natrpanega urnika kljub želji niso mogli obiskati.
Krožna pešpot Prijetno domače je torej odprta, vabi pa obiskovalce različnih starostnih skupin, v vseh letnih časih. Pohodnik jo lahko obišče v več delih, vanjo lahko vstopi pri katerikoli info točki in ker je krožna, jo lahko prehodi v obeh smereh. Poleg ogleda različnih kulturnih in naravnih znamenitosti omogoča tudi aktiven oddih, stik z neokrnjeno naravo in okus domačih kulinaričnih dobrot. Vsak obiskovalec, ki obišče vseh dvanajst krajevnih središč oz. info točk in pri tem zbere dvanajst žigov, je na sedežu Občine Ivančna Gorica tudi nagrajen s praktično nagrado.
Fotogalerija 1. dne >>Fotogalerija 2. dne >>Fotogalerija 3. dne >>