Minuli petek 5. oktobra je v naši občini potekala prav posebna ekskurzija turističnih delavcev in predstavnikov občinske uprave, ki so obiskali vseh dvanajst turističnih biserov naše občine, torej vseh dvanajst turistično - informacijskih točk na poti Prijetno domače po občini Ivančna Gorica. Sobrače so bile proglašene za najbolj prijazno in urejeno občinsko destinacijo v letu 2012.Promocija krožne poti Prijetno domače po občini Ivančna Gorica je bila organizirana v počastitev Svetovnega dneva turizma, pripravili pa sta jo Občine Ivančna Gorica in Občinska turistične zveze Ivančna Gorica. Ekskurzije po občini so se udeležili župan Dušan Strnad, predsednik Občinske turistične zveze Ivančna Gorica in ambasador naše občine Pavel Groznik, predsedniki krajevnih skupnosti ter predstavniki desetih turističnih društev, ki delujejo v naši občini.
Začetek poti je bil v Ivančni Gorici, kjer so predstavniki tamkajšnjega turističnega društva seznanili s ponudbo našega občinskega središča in načrti, ki jih imajo v zvezi z razvojem turizma. Izpred železniške postaje je avtobus z udeleženci krenil v Stično, kjer so si ogledali razstavo Obrazi v množici, ki jo je pred kratkim pripravila izpostava JSKD v prostorih Muzeja krščanstva na Slovenskem. Pot je nato krenila v stiško zaledje do Metnaja. Tamkajšnja krajevna skupnost se lahko pohvali z Obolnim, najvišjim vrhom v občini. Udeleženci so si lahko ogledali lepo urejeno krajevno središče ter cerkev sv. Magdalene.
Na poti proti Šentvidu pri Stični se je avtobus z udeleženci ustavil še na Turistični kmetiji Grofija na Viru pri Stični, nato pa je sledil obisk info točke v Šentvidu pri Stični. Tu so si ogledali nov poslovilni objekt, ob obisku Osnovne šole Ferda Vesela pa so se srečali z ravnateljem Janezom Peterlinom in učenci, ki so predstavili izbirni predmet Turistična vzgoja.
Pot je nato sledila na skrajni severovzhod občine do Sobrač, kjer so udeležence pričakali zvoki harmonike in violine. Udeležence sta Pozdrav v imenu krajanov sta imeli predsednica krajevne skupnosti Tanja Fajdiga in predsednica gasilskega društva Helena Adamlje.
Nato je sledil večji postanek v Temenici, kjer je popotnike pozdravil predsednik krajevne skupnosti Ignacij Kastelic, krajani pa so postregli z domačim kruhom namazanim z medom. Na Turistični kmetiji Fajdiga so pripravili obaro z ajdovimi žganci, jabolčnim zavitkom in vinskim moštom iz vinorodnih goric Debelega hriba.
V zgodnjem popoldnevu je pot zavila v Krajevno skupnost Dob, kjer so obiskovalce pričakali vaščani Hrastovega Dola, ki bo še ta mesec prejel priznanje za najlepše urejeno vaško jedro v Sloveniji, ki ga podeljuje Turistična zveza Slovenije. Na območju KS Dob je tudi turistična točka Lučarjev Kal, kjer tamkajšnje turistično društvo vsako leto prireja tradicionalno tekmovanje koscev in prireditev Naj pridelek občine.
Na poti proti Muljavi so čakali na popotnike člani Konjerejskega društva Radohova vas, ki so nekatere popeljali po gozdni poti do Kitnega Vrha, ostali so se na pot podali kar peš. Tam so jih prijazni krajani postregli z domačimi specialitetami kot je kitenska pogača. Posebnega darila sta bila deležna župan in predsednik turistične zveze, ki sta prejela spominski srp – simbol njihove tradicionalne prireditve, ki jo vsakoletno pripravlja Turistično društvo Zagradec.
Iz Kitnega Vrha je z avtobusom sledil spust do Zagradca, kjer so jih pričakali predstavniki krajevne skupnosti. Sledil je ogled cerkve Marijinega brezmadežnega spočetja, v kateri je na orgle zaigral organist Robert Kohek, o zanimivi marmornati prižnici pa je spregovoril Slavko Blatnik, predsednik TD Zagradec. Pot je nato vodila do starodavne Valične vasi, ki leži ob rimski cesti in je poznana po dveh mogočnih lipah in rimskem žrtveniku. Tam so obiskovalce postregle v narodnih nošah z domačimi štrukeljčki in pečenim kostanjem vaščanke, vojaški vikar in domačin Jože Plut pa je pri najstarejši lipi, stari okrog 800 let, predstavil znamenitosti in razkazal staro vaško jedro.
Sledil je odhod na južni rob občine in osrčje Suhe krajine, v Krajevno skupnost Ambrus. Utrip življenja prijaznih domačinov sta predstavila predsednik krajevne skupnosti Ciril Šinkovec in predsednica kulturnega društva Martina Hrovat. Kot sta povedala, je v zadnjem mesecu v okolišu povečano število obiskovalcev, kajti Ambrus je znan po dobrem izhodišču za nabiranje gob. Sledil je še ogled poslovilnega objekta in kot je bilo v navadi pri ostalih krajevnih središčih, tudi pogostitev, ki so jo pripravili prijazni domačini.
Že v močnem mraku je avtobus odpeljal proti Krki, do cerkve Sv. Kozma in Damjana, tam pa je župnik Marko Burger predstavil župnijo in nekdaj eno največjih romarskih poti, ki je številne romarje vodila v dolino reke Krke in k njihovima zavetnikoma. V nadaljevanju je sledil še postanek na Jurčičevi Muljavi, kjer je Borut Lampret iz Jurčičeve domačije predstavil ta naš kulturni spomenik in vse navzoče povabil na tradicionalne igre v letnem gledališču.
In pozno po 20. uri je sledil še zaključek celodnevnega popotovanja na novem Mestnem kopališču v Višnji Gori. Po kratkem kulturnem programu je potekala še podelitev priznanj za najbolj prijazno in urejeno »občinsko destinacijo« v letu 2012. Priznanja so bila podeljena na podlagi celodnevnega ogleda občinskih biserov kakor imenujemo krajevna središča v občini, pri čemer je bilo upoštevano tudi gostoljubje, ki so ga bili deležni udeleženci na dan obiska. Vse to je skozi celotno pot ocenjevala tričlanska strokovna komisija v sestavi Luka Šeme, Matjaž Bavdež in Peter Teichmeister. Po skupnem premisleku komisije je bronasto priznanje prejel Šentvid pri Stični, drugo oziroma srebrno priznanje za prijazno in lepo urejeno občinsko destinacijo je prejel Metnaj. Zlato priznanje za leto 2012 pa so prejele Sobrače. Podeljeno je bilo tudi priznanje družini Zadel iz Višnje Gore za poslovni pogum na področju turizma, saj so letos uspešno izvedli temeljito prenovo kopališča, ki je postalo pravo središče družabnega življenja v Višnji Gori.
Fotogalerija >>