Letošnji že 18. pohod po Jurčičevi poti je potekal v dokaj zimskih razmerah, kar pa približno osemtisočglave množice pohodnikov ni odvrnilo od obiska te priljubljene slovenske literarno-planinske poti.
Prva sobota v marcu je tudi letos privabila v našo občino številne pohodnike, planince in ljubitelje narave, ki so z obiskom Jurčičeve poti od Višnje Gore do Muljave, mnogi pa tudi do Krke, počastili spomin na našega rojaka in prvega slovenskega romanopisca, Josipa Jurčiča. Bogate kulturne popotnice so se lahko naužili že na začetku poti v starodavni Višnji Gori, saj je bila v Mestni hiši na ogled likovna razstava. Člani Planinskega društva Polž iz Višnje Gore so pridno žigosali pohodniške kartončke, da pa je bil letošnji pohod tudi v znamenju pusta, se je videlo pri nekaterih pohodnikih, ki so si nadeli maske in kostume ali pa so si dali na lica narisati višnjanskega polžka. Na pot se je v družbi župana Dušana Strnada in drugih predstavnikov organizatorjev podal tudi slavnostni govornik na zaključni prireditvi, predsednik Turistične zveze Slovenije Peter Misja.
Pot je bila zlasti na svoji »višnjanski polovici« do Polževega izrazito zimska, pomrznjen sneg, ki je bil povrhu vsega tudi gladko shojen, je delal preglavice marsikateremu pohodniku. Seveda pa priložnosti za okrepčilo med potjo ni manjkalo. Najprej na Zavrtačah, kjer je bila dobro založena miza Društva podeželskih žena Ivanjščice, Kmetija Erjavec pa je delila pohodnikom svoja jabolka, ter nato še na Polževem, kjer so bile postavljene stojnice hotela Polževo, PGD Kriška vas, ŠD Polževo in TD Polževo.
Vzpon na vrh Polževega je letos potekal po malo spremenjeni trasi, saj je letos ponovno začelo z obratovanjem smučišče, ki sedaj deluje pod okriljem novoustanovljenega športnega društva. Tudi nadaljevanje poti proti Muljavi je pohodnikom nudilo obilo priložnosti za nabiranje tako duhovne kot telesne hrane. Iz teh krajev je tudi Jurčič črpal snov za svoje ustvarjanje. Pohodnike pa so kar nekajkrat ustavili prijazni domačini, ki radi ponudijo dobro domačo klobaso in kapljico vina ali žganja, svojo postojanko na poti pa so imeli tudi muljavski gasilci.
Pri Jurčiču
Na cilju je tudi letos pohodnike pozdravila Jurčičeva domačija, kjer je potekala zaključna prireditev. V kulturnem programu so sodelovali domači kulturni izvajalci, za zabavo pa je poskrbel ansambel Kolovrat. Nagovoru župana Dušana Strnada se je pridružil letošnji slavnostni govornik Peter Misja, ki ni skrival navdušenja nad vsem tem, kar je ta dan doživel v naši občini. Poudaril je, da so slovenske pohodne poti, poimenovane po literarnih velikanih, pomemben del turistične ponudbe Slovenije, in je zato čestital organizatorjem za uspešno izvedbo prireditve. Zagotovo je bil kot predsednik Turistične zveze Slovenije vesel, da se v organizacijsko delo vključujejo kar štiri turistična društva iz naše občine.
V kulturnem programu so navdušili stiški godbeniki, ki so se pustni soboti primerno našemili in s svojimi maskami opozorili na aktualno politično dogajanje v severni Afriki. Prvič so se tako množičnemu občinstvu predstavili tudi rogisti s Krke, zaplesali so mladi plesalci Plesnega kluba Guapa, Prešernovega Povodnega moža pa je na malo drugačen, sodobnejši način interpretirala dijakinja Srednje šole Josipa Jurčiča Urška Zupančič. Za nemoten potek prireditve so skrbeli člani KD Josipa Jurčiča Muljava. Tako kot so se v Višnji Gori potrudila pri organizaciji in programu tamkajšnja društva in krajevna skupnost, je tudi na Muljavi vse potekalo pod okriljem muljavskih društev, Jurčičeve domačije in krajevne skupnosti. Prav to skupno delo različnih društev in organizacij znotraj organizacijskega odbora, pod vodstvom Občine Ivančna Gorica, ki zagotavlja glavnino finančnih sredstev za izvedbo pohoda, in Planinskega društva Polž, ki je upravitelj Jurčičeve poti, pa je edini možen način, da je tako velika in odmevna prireditev vsako leto tudi uspešno izpeljana. Brez dvoma je Jurčičevo deželo tudi letos zapuščala množica zadovoljnih pohodnikov, ki se bodo radi znova vračali. Potrudimo se, da bomo prijazni gostitelji tudi v bodoče.
Pa še do Krke
Posebej velja poudariti, da so se letos pohodniki množično odzvali tudi povabilu organizatorjev, da prehodijo še podaljšano Jurčičevo pot do Krke, kjer je Jurčič obiskoval šolo v letih 1851 - 1855. Kot vsako leto je tudi letos TD Krka odprlo pohodnikom Krško jamo, v podružnični šoli na Krki pa so učenci s svojimi mentoricami pripravili izvrsten program, ki je navdušil vse obiskovalce. Šolo so spremenili v muzej, pohodnike so sprejeli učenci – vodiči in jih popeljali po posameznih prostorih šole oz. muzeja. V njih so predstavljali turistično ponudbo Krke, od obiska jame in jamarske dejavnosti, do kajakaškega športa na Krki, kulinarike in drugih zanimivosti, prikazali pa so tudi potek pouka iz Jurčičevih časov z izvirno šolsko opremo. Na ta način je šola predstavila tudi idejo, da bi ta 200-letni šolski objekt ostal v koristni javni funkciji tudi potem, ko se bo že v naslednjem šolskem letu pouk preselil v novo stavbo. Številni pohodniki so se strinjali, da bi bila stara šola primerna za šolski muzej in bi postala neke vrste turistično-informacijska točka Krške doline.