Festival Stična je festival glasbe, gledališča in likovne umetnosti, ki ga letos že deseto leto zapored organizira Kulturno društvo Stična. Gre za 20 dogodkov, ki se v dobrih dveh tednih od 20. novembra do 5. decembra zvrstijo v Stični.Vse skupaj se je začelo leta 2000 z idejo o štirih celovečernih prireditvah in v vseh teh letih, je festival tako zrasel, da danes združuje približno sto mladih, ki prostovoljno v društvo vlagajo svoj čas, delo in ljubezen do umetnosti. Festival je postal tudi mednaroden – prejšnja leta je predstavljal posamezne države (Makedonija, Slovaška, Italija) skozi glasbo, gledališče, kulinariko, potopise, likovno umetnost in še bi lahko naštevali. Kar se programa tiče, je festival vsako leto bolj kakovosten. Namen festivala ni ponuditi samo komercialno glasbo in gledališče, zato so vedno znova iskali nove, sveže, uveljavljene ali neuveljavljene, vedno pa kvalitetne goste. Tako je festival do sedaj gostil Siddarto, Kataleno, Terra folk, Vlada Kreslin, Neisho, Zorana Predin, Kontrabante, Gal in galeriste, Jani Kovačič, Hamlet Express, Čompe, potem prizanane slovenske klasike kot npr. različne komorne skupine pod vodstvom Tomaža Lorenza, potem moramo tu zopet omeniti tuje goste – Makedonski mandolinski orkester, makedonsko gledališče – Theater 007, Arči, makedonska slikarka Olgica Pakovska, potem slovaško gledališko skupino Murlin Murlo in orkester glasbene šole Art Collegium Nicolaus in slovaško romsko skupino Amari Čačipen, italijansko etno rock skupino Arbe Garbe, jazz zasedbo Rudy Fantin trio in še bi lahko naštevali. Mnogo stvari se je zgodilo in odvilo v devetih festivalih.
In tisto kar je najpomembnejše, Festival Stična je v vseh teh letih spletel številna trdna prijateljstva, nekateri so ob njem odrasli in se z njim tudi ogromno naučili. Le redki so tako zahtevni projekti, ki s lahko pohvalijo s tako dolgo zgodovino, ljubiteljsko naravo dela in s toliko pozitivne energije. Kulturno društvo Stična namreč je namreč neke vrste azil – in to tako mladostnikom kot tudi tistim, ki se že pripravljajo na »odraslo« življenje. Nekdo je nekoč zapisal da je to društvo in z njim festival čudež na vasi. Mogoče. Prepričajte se sami.
»The best of«10. Festival Stična, tako mnogim pomeni veliko. Poleg tega, da je nekakšen uspeh, potrditev dosedanjega dela, člani Kulturnega društva Stična želijo z njim zaokrožiti vseh devet Festivalov. Tako letošnji festival ponuja vse najboljše goste vseh preteklih festivalov, ampak ne najboljše v smislu kdo izmed njih je danes največja zvezda, ampak predvsem tistih, ki so v Stični uspeli ustvariti najlepše, najbolj prijetno vzdušje. Tisti, ki so pustili najlepše spomine. To velja, predvsem za glasbene skupine ( Neisha, Kontrabanti, Terra folk, Čompe, Aleš Hadalin, Makako Jump, Kraški ovčarji itd.), ki pa smo jim dodali še skupino, ki smo jo dolgo želeli zvabit na naš oder, in nam je končno uspelo: Murat&Jose. Kar se gledališča tiče smo zopet pripravili kvalitetne predstave z Borutom Veselkom, Andrejem Rozmanom – Rozo, še posebej bi izpostavili dve otroški predstavi, ki letos nista lutkovni, ampak sta igrani, kar otrokom popolnoma drugače in mnogo bolje predstavi gledališče. Posebnost letošnjega festivala je gotovo tudi fotografska razstava dolgoletne članice Kulturnega društva Stična, Tine Rus. Ne samo, da Tina z fotografiranjem društvenih projektov ustvarja izjemne fotografije, Tina je s svojim profesionalnim pristopom nadgradila svoje znanje, pridobila številne izkušnje, tako da ima danes resnično marsikaj pokazati. Fotografije, na katere bi bili ponosni največji mojstri. Festival ponuja še številne druge zanimive večere – npr. literarni večer s pisateljico Polono Glavan, potem izredno zanimive potopisne večere, spremlejevalne koncerte in še kaj. Posebej moramo omeniti tudi mednarodni del festivala – letos nas bodo zopet obiskali Makedonci in sicer izjemen Mandolinski orkester, katerega smo nekaj let nazaj že gostili in je navdušil, na našo srečo so se tudi letos odzvali povabilu, potem bomo imeli gledališko predstavo makedonske skupine Theatre 007, ki pa je gibalna, tako da jezik NE bo ovira. Gostili pa bomo tudi že prej omenjeno zamejsko etno –rock skupino Kraški Ovčarji in reggae, ska Italijane z imenom Makako Jumb.
Prilagamo celoten program 10. Festivala Stična, dodatne informacije pa se nahajajo na spletni strani: www.kd-sticna.si