Sokolska ulica 8
1295 Ivančna Gorica
V sredo, 9. junija so članice in člani Društva Univerza za tretje življenjsko obdobje Ivančna Gorica, na Lavričevi koči na Gradišču zaključili študijsko leto 2021/22. Ob zaključku so predstavili monografijo o kaščah na območju Občine Ivančna Gorica z naslovom »Kadar pride mesec maj, vpraša, če je še v kašči kaj«.
Predsednica društva, Jožica Lampret, je na začetku pozdravila vse prisotne, med njimi nekaj lastnikov kašč in župana Dušana Strnada, nato pa je naredila kratek sprehod po dejavnosti društva v minulem študijskem letu. Tega je delno še zaznamovala korona, zato je del dejavnosti potekal na daljavo. Imeli so šest predavanj, od tega tri po spletu, delovalo je šest študijskih krožkov, v jeseni je bila realizirana ekskurzija v Kostanjevico in Pleterje. Obiskali so Cukrarno in Narodni muzej ter bili v Operi. Imeli so spletno silvestrovanje, recital ob Kulturnem prazniku in občni zbor. Oktobra so spoznali gozdno terapijo in objemali drevesa ter imeli v maju predavanje o zdravi prehrani starejših.
S tem študijskim letom se je končal tudi projekt »Kašče«, ki je sicer trajal več let (od leta 2016) in se je končal z monografijo o kaščah na območju Občine Ivančna Gorica. Zaslugo za izdajo imajo članice krožka Domoznanstvo, pokojna mentorica Tatjana Kordiš ter sedanji mentor in strokovni svetovalec Dušan Štepec. Slednji je monografijo tudi predstavil in o kaščah podal širšo sliko o njihovem nastanku, namenu in značilnostih. Knjiga je vsebinski in oblikovni dosežek, dokumentira našo etnološko zgodovino in jo tako ohranja zanamcem. V monografiji je predstavljenih 46 kašč, na območju občine pa število kašč presega številko 80.
O skrbi za našo etnološko in kulturno dediščino je spregovoril tudi župan Dušan Strnad, pohvalil dejavnost društva in zaželel dobro delo še naprej. Na koncu so bile tudi rože, simbol zahvale za delo animatorke domoznanskega krožka Ljube Štrubelj, mentorja Dušana Štepca in predsednice Jožice Lampret. Ta je prireditev zaključila s citatom prof. Ane Krajnc, ustanoviteljice Univerze za tretje življenjsko obdobje: »Človek je rojen za delovanje in učenje, kot je ptica za letenje. Če ji odrežete peruti, umira. Tako je človek, če je po upokojitvi družbeno izločen, če nima možnosti za delo in učenje, druženje s sovrstniki, obsojen na postopno usihanje«.
Za kulturni program so poskrbele članice Ženskega pevskega zbora Harmonija in člani krožka Umetnost branja in pripovedovanja pod mentorstvom Matjaža Marinčka. Interpretirali so pet kratkih zgodb pravnika in pisatelja Frana Milčinskega o Butalcih in s »štorijami« nasmejali poslušalstvo.
Ker je vsak konec tudi nov začetek, velja povabilo na ponovno snidenje v oktobru, ko bodo začeli s študijskim letom 2022/23.