Sokolska ulica 8
1295 Ivančna Gorica
Kolesar Matjaž Hribljan je 19. julija začel 13-dnevno kolesarsko pot po vseh 212 slovenskih občinah, s katero želi opozoriti na hudo nevrološko motnjo – amiotrofično lateralno sklerozo – ALS. V 13 dneh si je zadal, da prekolesari 2576 kilometrov in ob tem premaga kar 30 tisoč metrov višinske razlike. Pri osebnem projektu 24-letnemu športniku iz Ivanjega sela pri Uncu pomagata Društvo distrofikov Slovenije in Kolesarski klub Jan Sport, katerega član je.
V torek, 26. julija, je kolesarja pot pripeljala tudi do Občine Ivančna Gorica, kjer sta ga v popoldanskih urah pred občinsko stavbo sprejela in pozdravila podžupan Tomaž Smole in predsednik Zveze športnih organizacij Ivančna Gorica Tomaž Zakrajšek. Kolesarju sta ponudila okrepčilo in mu zaželela uspešen zaključek dobrodelnega projekta.
Kako lahko pomagamo bolnikom z ALS?
Pošiljanje kratkega sporočila (SMS) s ključno besedo ALS5 na številko 1919 bo omogočilo prispevek v višini 5 evrov, ki bo naročnikom mobilne telefonije prištet na naslednjem mesečnem računu, predplačnikom pa bo takoj odštet od njihovega dobroimetja.
Kaj je ALS?
Amiotrofična lateralna skleroza (ALS) je hitro napredujoča in žal zaenkrat neozdravljiva nevrološka bolezen. Najbolj tipično se bolezen najprej pokaže z oslabitvijo skupine mišic na enem od udov, nato oslabitev postopno zajame sosednje mišice, mišice na drugi strani telesa in mišice za dihanje, govor, požiranje. Vzroki za nastanek ALS niso znani. Zdravila, ki bi zaustavilo ali spremenilo potek bolezni, ni. Sprva se bolnikom pomaga z aktivnim in pasivnim razgibavanjem, ob napredovanju bolezni pa potrebujejo ortopedske pripomočke, kot so med drugim palice, opornice, invalidski voziček, pripomočki za hranjenje in še drugi pripomočki, ki olajšajo življenje.
V Sloveniji je trenutno za ALS obolelih okoli 160 ljudi, pojavnost pa je tudi pri nas, tako kot po svetu, od 6 do 8 primerov na 100.000 prebivalcev. Bolezen se najpogosteje pojavi med 40. in 60. letom starosti, pri moških bolj pogosto kot pri ženskah.