Sokolska ulica 8
1295 Ivančna Gorica
Ambrozija je škodljiva in alergena rastlina, ki cveti od začetka julija do konca oktobra. V zadnjih letih se intenzivno širi tudi pri nas, uničuje razvoj domorodnih biotskih vrst, zaradi njenih alergenih reakcij pa je že od leta 2010 predpisano obvezno zatiranje.
Ustrezajo ji suha prodnata rastišča, zato je pogosto razširjena ob cestah, železnicah, rekah, slabo vzdrževanih kmetijskih zemljiščih, opuščenih gradbiščih, degradiranih zemljiščih, parkiriščih, na začasnih nasutjih peska…najdemo pa jo tudi na njivah. Kmetijstvu prinaša dodatne stroške in gospodarsko škodo. Je zelo nezahtevna rastlina glede rastišča in vlage, se hitro obrašča in lahko doseže višino tudi do 2 m. Razširjena je po vsej Evropi.
Predvsem zadnjih 25 let se agresivno širi, zato velja za invazivno vrsto.
Pelinolistna ambrozija vpliva na zdravje ljudi zaradi:
Previdnost pri odstranjevanju ambrozije
V skladu s predpisi so imetniki zemljišč dolžni sami odstranjevati ambrozijo tako na kmetijskih, kot tudi na nekmetijskih zemljiščih. To velja za upravljalce cest, železnic, letališč in parkov, ter za kmetovalce, lastnike vrtov in vse druge lastnike, ali najemnike zemljišč.
Pelinolistna ambrozija začne vznikati že zgodaj spomladi, cveteti pa začne v sredini julija in cveti do oktobra. Višek cvetenja je v avgustu in začetku septembra. Seme začne dozorevati avgusta. Imetniki zemljišč so dolžni poskrbeti, da ambrozija ne cveti in ne semeni. Rastline je potrebno odstraniti pred cvetenjem, lahko se izpuli cela rastlina, ali pa se jo v sezoni večkrat pokosi. V obdobju od julija do oktobra je treba rastline sežgati.
Cvetočih rastlin in rastlin z razvitimi semeni nikakor ne smemo odlagati na komposte. Ker se pelinolistna ambrozija po košnji zelo hitro obrašča, morajo imetniki zemljišč opravljati nadaljnja opazovanja vso rastno dobo in po potrebi izvajati košnjo, ali druge ukrepe zatiranja, da se prepreči nastanek semen.
Rastlina je alergena, zato pri odstranjevanju uporabljamo rokavice, v času cvetenja pa tudi zaščitno masko, zaradi nevarnosti hudih alergijskih reakcij na koži, na dihalih, ter sluznici.
Nadzor in kazni
Inšpektorji Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opravljajo poostren nadzor, za neodstranitev tovrstne rastline pa so predpisane tudi kazni od tisoč do 1500 evrov.