Sokolska ulica 8
1295 Ivančna Gorica
S poslovanjem, strategijo, vizijo in načrti podjetja Livar d.d., enega vodilnih podjetij v Ivančni Gorici, se je pred dnevi seznanil Občinski svet Občine Ivančna Gorica. Podjetje Livar, ki se trudi biti odgovoren do okolja, zaposlenih in lokalne skupnosti, bo v naslednjem letu obeležilo 70 letnico delovanja v Ivančni Gorici.
Predsednik uprave podjetja Livar Rok Rozman je povedal, da ima podjetje med 60 in 70 milijonov evrov letnega prometa in proizvodnjo do 30.000 ton izdelkov letno. Vizija podjetja je postati prva izbira za ulitke, obdelavo in montažo, ki temelji na motiviranih sodelavcih in trajnostnih centrih odličnosti. V vseh teh letih delovanja je podjetje prejelo vse certifikate kakovosti, certifikat avtomobilske industrije, okoljski certifikat, certifikat za hitre vlake, certifikat za komunalni program, letos pa do konca leta še energetski certifikat.
V strategiji podjetja za naslednja leta je določene tehnične dejavnosti preseliti v Črnomelj, znanje in razvoj pa ohraniti v Ivančni Gorici. V letošnjem letu bosta tako preneseni operaciji brušenja in barvanja. V postopku modernizacije so v Ivančni Gorici med drugim postavili nov livni avtomat, zamenjali glavne sisteme krmiljenja, obnovili posamezne filtre, stavbe in asfaltne površine. Za naslednja tri leta načrtujejo postavitev novega hladilnega bobna, posodobitev talilnih agregatov, postavitev novega filtra peči in prenos ene proizvodne linije v Črnomelj. Temelj njihovega poslovanja je krožno gospodarstvo, saj kar 88 odstotkov vseh izdelkov izdelajo iz recikliranega materiala. Podjetje deluje v skladu z okoljskimi standardi (ISO 14000) in je podvrženo zunanjim presojam in inšpekcijskim pregledom. S prej navedenimi ukrepi in investicijami bodo še zmanjšali vpliv na okolje.
Velik poudarek dajejo tudi izobraževanju, s čimer so pritegnili veliko mladega kadra, predvsem na področju razvoja in vodenja družbe. Danes si svoj »kruh« služi 600 motiviranih delavcev na obeh lokacijah.
Prejemnik certifikata finančne stabilnosti
V preteklosti se je Livar zaradi investicij v bivšo »Jugo« obremenjeval z dolgom in posledično s finančnimi težavami. Danes je po besedah Rozmana povsem drugače. Po rating oceni slovenske bonitetne agencije, se je ocena poslovanja Livarja gibala v preteklosti med oceno 2 in 3, z lanskim letom pa je podjetje prejelo bonitetno oceno 9, v letošnjem letu pa celo najvišjo 10, kar dosega približno 7 odstotkov podjetij v Sloveniji. S to oceno so prejeli certifikat finančne stabilnosti.
Želja še naprej sobivati z okoljem
»Smo del okolja, želimo s tem okoljem sobivati in prisluhniti stvarem, ki vas motijo. Lahko rečem, da je v 70 letih delovanja viden napredek. Proizvodnjo smo omejili na dve izmeni, kar posledično pomeni zmanjšanje hrupa in emisij v okolju. Posamezne operacije, ki so bolj moteče in glasnejše, postopoma umikamo na našo drugo lokacijo«, je zaključil Rozman in ponovno poudaril, da veliko poudarka dajejo tudi filtrirnim sistemom. Napredek je viden, niso pa popolnoma nemoteči. V sobivanju je želja vsakega podjetja pokazati napredek in razvoj.
Ob zaključku se je župan Dušan Strnad v imenu vseh članov občinskega sveta zahvalil vodstvu podjetja za obisk, gostoljubje in za odgovore na zastavljena vprašanja, ki jih je danes moč slišati od sokrajanov oziroma občank in občanov.