Sokolska ulica 8
1295 Ivančna Gorica
V soboto, 21. oktobra 2023, ob 16h, je v Župnijski dvorani v Šentvidu pri Stični potekalo že tretje predavanje predsednika Strokovnega sveta Spominčice, priznanega zdravnika nevrologa prof. dr. Zvezdana Pirtoška v organizaciji Podružnice Ivankinih Spominčic (Spominčica - Alzheimer Slovenija). Naslov predavanja je bil »Zdravljenje Alzheimerjeve bolezni 2023: Luč na koncu tunela!«
Demenca je nevrodegenerativna bolezen. Med demencami je najpogostejša Alzheimerjeva bolezen, saj predstavlja nekje 70% vseh oblik demence. Ta oblika oz. vrsta demence je tudi najbolj neugodna, saj bolnika (in svojce) najbolj prizadene. Do sedaj je veljalo, da je neozdravljiva. V letošnjem letu pa je »posijala luč na koncu tunela«, saj so v ZDA dali na tržišče dve zdravili, ki sta do sedaj dali največ upanja bolnikom z Alzheimerjevo boleznijo. Vendar ju v EU še ni na tržišču. To sta zdravili Aduhelm in Leqembi, ki dokazano odstranjujeta in preprečujeta ponovno nalaganje bolezenskih beljakovin v možganih.
Še vedno pa je tako, da nekje 50% bolnikom nikoli ne diagnosticirajo bolezni in ti so prepuščeni sami sebi.
Ne preteklih dveh predavanjih smo že poslušali o tem kaj demenca je, kako jo lahko preprečimo oz. kako jo lahko odložimo. Ne tem srečanju smo ponovno poudarili kako pomemben je zdrav življenjski slog človeka. Koristno za telo in možgane je, da se kar najbolj izogibamo stresa; da se prehranjujemo s pretežno t.i. mediteransko dieto; da smo ves čas zmerno fizično aktivni – vsaj 20 minut vsak dan; da ohranjamo socialne stike; da uživamo določena prehranska dopolnila, ki nam primanjkujejo kot so B12, omega 3, selen, žlezo, cink; da ne pustimo možganom, da preveč počivajo in zato beremo in rešujemo miselne in računske naloge in se učimo novih znanj vse svoje življenje ter s tem spodbujamo tvorbo novih povezav v možganih. Svetoval je, da si enkrat letno damo pregledati količino vitamina B12. Znanstveniki so ugotovili, da so ljudje, ki govorijo tekoče dva ali več jezikov v prednosti in precej redkeje zbolijo za demenco. Zelo pomembno je tudi koliko spimo. Veliko ljudi spi premalo in se njihov organizem zato ne more dovolj obnoviti. Škodi nam tako, če spimo premalo (manj kot 6 ur) kot tudi, če spimo preveč (več kot 9 ur). Zelo pomembno za naše zdravje je, da smo zadovoljni z življenjem in da imamo okoli sebe socialno okolje, kjer se lahko družimo. Ali pa domače ljubljenčke, ki marsikomu osmislijo in podaljšajo življenje.
Zanimivo je bilo tudi slišati, da med vsemi stvarmi, ki našim možganom lahko škodijo, zelo škodi tudi naglušnost, ki v 8% prispeva k pojavu demence. Pa tudi to, da so tudi nekatere bolezni dejavniki tveganja za pojav demence. To so depresija, sladkorna bolezen, življenje v onesnaženem ozračju, kajenje, alkoholizem, diabetes in socialna izoliranost. Nezanemarljiv razlog za pojav demence so tudi stranski učinki zdravil in kombinacija zdravil, ki medsebojno negativno učinkujejo na človeka ter se posledice odražajo tudi na naših možganih in pojavu demence.
Na koncu je dr. Pirtošek, kot običajno, odgovarjal še na vprašanja udeležencev. Glede na število prisotnih in na vprašanja iz občinstva so taka predavanja zelo koristna in nujno potrebna. Naslednje predavanje bo spomladi 2024
Zapisala Tatjana Pajek
Foto Anja Žitnik
Skupina za samopomoč svojcem oseb z demenco se ponovno druži v torek, 14. november 2023 (oz. 12. december 2023), ob 17. uri, v Kavarnici Hiše Kranjske čebele, Višnja Gora, Mestni trg 2. Družili se bomo vsak drugi torek v mesecu. Vabimo svojce, kakor tudi obolele za demenco, da se nam pridružite.
Na srečanjih skupine za samopomoč svojci pridobijo znanje in informacije, pomembne za nadaljnje življenje z osebo z demenco, kakor tudi informacije za oskrbo ter nego osebe, znanje o ustrezni komunikaciji, načrtovanju prihodnosti ob osebi z demenco, o aktivnostih, ki jih še zmore, ohranjanje samostojnosti. Sodelovanje v skupini, medsebojna izmenjava izkušenj in pridobljeno znanje pripomorejo k razbremenjevanju osebnih stisk. Pomembno je vedeti, da svojci v prvi fazi demence spodbujajo samostojnost bolnika, v drugi fazi poskrbijo za varnost, v tretji fazi pa za nego in udobje. NE POZABITE PRITI!
Pripravila: Anja Žitnik, Ivankine Spominčice (031 670 337)