Minula sobota, je bila v Šentvidu pri Stični v znamenju praznovanja 40-letnice Kulturnega društva Vidovo. Ob obletnici uspešnega delovanja je društvo v polni dvorani kulturnega doma pripravilo nastop vseh sekcij društva, ki so se predstavile v programu z naslovom »Jaz sem si pa nekaj zmislu«.
Zbrane goste in obiskovalce je uvodoma nagovoril predsednik KD Vidovo Franjo Čuček, ki je v nagovoru orisal 40-letno delovanje društva. Kultura v Šentvidu ima dolgo in bogato tradicijo. Začetki delovanje šentviškega moškega in ženskega pevskega zbora segajo v čas pred več kot petdeset leti, ko se je v kraju začel t.i. kulturni teden in Tabor slovenskih pevskih zborov. Na ustanovnem občnem zboru 11. marca 1983 je bilo ustanovljeno Pevsko društvo Šentvid pri Stični. Ko so se z leti zboroma pridružile tudi druge sekcije v društvu, se je društvo leta 2004 preimenovalo v Kulturno društvo Vidovo Šentvid pri Stični. Danes člani obeh pevskih zborov, štirih folklornih skupin in gledališke skupine uspešno nastopajo tako v domačem kraju kot širom po Sloveniji in v tujini. Skoraj ne mine leto, da se ne udeležijo katerega od festivalov v tujini. Društvo je bilo več let soorganizator mednarodnega folklornega festivala Slofolk in organizator festivala Šentfolk, vse od začetka so tudi nepogrešljivi pri organizaciji Tabora slovenskih pevskih zborov, bili so pobudniki srečanja pevskih zborov Šentvidov in drugih kulturnih dogodkov. Kot je še povedal predsednik Čuček je društvo v letih 1993 do 2020 upravljalo s kulturnim domom v Šentvidu. V tem času je bilo veliko truda vloženega tudi v obnovo in vzdrževanje doma, s pomočjo občine in krajevne skupnosti, z lastnimi sredstvi in prostovoljnimi urami. Izjemno zahtevno pa je bilo proučevanje domačih narodnih noš in nakup narodnih noš večih slovenskih pokrajin.
Osrednji del programa prazničnega večera je bil nastop vseh skupin KD Vidovo, ki so vsaka na svoj način sodelovale v pripovedovanju zgodbo z naslovom »Jaz sem si pa nekaj zmislu. Nastopili sta starejša in mlajša otroška foklorna skupina, odrasla folklorna skupina in veteranska folklorna skupina. Prav tako sta se na zanimiv način predstavila oba pevska zbora in gledališče Vidovo. Glavna tema zgodbe pa je bilo obujanje starih običajev, vasovanje in spomini na minule čase iz vaškega vsakdana.
Ob tej priložnosti je društvu izrekel čestitke v imenu Občine Ivančna Gorica, podžupan Tomaž Smole. Poudaril je da si posamezniki in skupine na kulturnem področju, ki se razdajajo za širšo skupnost zaslužijo pozornost družbe, saj ohranjajo kulturo in hkrati vzgajajo mladi rod. »Ljubezen do tradicije jezika, soljudi in domačega kraja, je kultura srca, ki jo je v naših krajih še veliko in eno izmed društev ki delujejo na tak način je tudi KD Vidovo«, je še povedal Smole in društvu podelil spominski kovanec Prijetno domače.
Predsednik Sveta KS Šentvid pri Stični Silvo Praznik se je pridružil čestitkam in poudaril kako uspešno je društvo pri svojem delovanju in povezovanju kulturnih ustvarjalcev različni zvrsti in generacij. »Z gotovostjo lahko trdim da se ni bati za kulturno prihodnost v Šentvidu. Šentvidčani smo lahko upravičeno ponosni na vas, saj ste najboljši ambasadorji našega kraja širom Slovenije in onkraj naših meja« je še zaključil Praznik in zagotovil, da bo krajevna skupnost tudi v nadalje zagotavljala dobre pogoje za delovanje društva v prostorih kulturnega doma. Ta je bil s pomočjo Občine Ivančna Gorica pred leti obnovljen in sodobno opremljen.
Član predsedstva Sveta JSKD OI Ivančna Gorica Stane Škulj, pa je društvu izročil Jubilejno priznanje Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti. Ob podelitvi državnega priznanja je poudaril kako pomembno je, da tudi kraj in številčno poslušalstvo podpira delovanje kulturnega društva, ki se mu torej za prihodnost zagotovo ni bati.
Foto: Matej Šteh in Nejc Planinšek