Sokolska ulica 8
1295 Ivančna Gorica
Kakovost diha je zrcalo našega počutja. Povprečna oseba vdihne približno 22.000-krat na dan*. Število dnevnih vdihov se lahko razlikuje glede na več dejavnikov (starost, spol, izpostavljenost stresu, bolezni), med katerimi ima pomembno vlogo tudi telesna aktivnost. Statičen življenjski slog, pomanjkanje ustrezne telesne dejavnosti in slaba telesna drža lahko bistveno zmanjšajo optimalno funkcijo dihanja, ki jo imamo od rojstva.
Lahko pa si z dihanjem pomagamo omiliti stresne situacije in njihove posledice na naše zdravje. Čeprav dihalni proces deluje avtonomno, ga lahko tudi zavestno nadzorujemo. Obstajajo različne tehnike, med drugim dihanje s trebušno prepono, s katerimi spodbujamo pretok zraka v spodnji del pljuč in trebušni prostor. Tako ustvarjamo počasnejši in globlji ritem vdiha in izdiha, ki lahko pozitivno vpliva na naše počutje. Telo ob sproščenem signalu, ki ga prejme v načinu dihanja lažje preklopi iz aktivnejšega simpatičnega (ki telo pripravi v stanje bega ali boja), v bolj sproščeno, parasimpatično delovanje živčevja, kar spremlja občutek pozornosti, jasnosti in pomirjenosti. V telesu se zgodi medsebojno delovanje tako živčnega, kot hormonskega sistema. Sproščujoče dejavnosti, kot so dihalne tehnike, čuječnost, joga, qigong, meditacije in podobno, lahko npr. pozitivno vplivajo na proizvodnjo melatonina. Hormona, ki nam pomaga pri pripravi na spanje, kar lahko vodi k izboljšanju kakovosti spanja.
Sproščujoče dihalne tehnike so osnovno vodilo aktivnosti »Dihamo z naravo«, v organizaciji Društva Šola zdravja, ki letos poteka na 31 lokacijah po Sloveniji.
60-minutne brezplačne vadbe se odvijajo na prostem in udeležencem nudijo sprostitev v skupnosti lokalnega okolja. Vsebina vadbe se osredotoča na izboljšanje psiho-fizičnega počutja z uporabo dihalnih tehnik, nežnega gibanja hrbtenice, meditacije in tehnike tapkanja za dodatno sproščanje živčnega sistema.
Kot pravi vodja aktivnosti Dihamo z naravo, Andraž Purger, »Z dihanjem v trebušni predel, z blagim premikanjem trupa v vse smeri zagotavljamo ustrezno prekrvavitev tkiv in pljuč in potrebno stabilizacijo ledvene hrbtenice. S tem dihanjem je omogočeno gibanje vseh notranjih organov, s čimer zmanjšamo tudi težave povezane z mišicami medeničnega dna«.
Tedenske vadbe po Sloveniji vodijo strokovno usposobljeni vaditelji in potekajo v enakem zaporedju, da lahko udeleženci lažje osvojijo tehnike in jih vključijo v vsakdanje življenje.
Brezplačni vadbi se lahko pridruži kdorkoli, ki išče sprostitev. Aktivnost je podprlo Ministrstvo za zdravje, ki projekt sofinancira.
Dihamo z naravo poteka tudi v Ivančni Gorici. Skupini »Gaber« se lahko pridružite vsak torek, ob 17.30 uri. Zbor skupine je pri lovski koči Krka.
Več informacij se nahaja tudi na spletni strani: https://solazdravja.com/category/dihamo-z-naravo/ ali pa pišite vodji projekta Dihamo z naravo, Andražu Purgerju na mail: andraz@solazdravja.si.
Za konec pa še vprašanje vam, bralci, kako dihate v tem trenutku?
Zapisala Ana Pirih in Andraž Purger