Sokolska ulica 8
1295 Ivančna Gorica
Tudi letos so bila v okviru Nacionalnega posveta mladinskega sektorja, ki je potekal letos preko spleta, podeljena državna priznanja za izjemne dosežke v mladinskem sektorju za minulo leto.
Državno priznanje v mladinskem sektorju je najvišje priznanje Republike Slovenije za dosežke na področju mladinskega dela oziroma njegove popularizacije, prejmejo pa jih najzaslužnejši posamezniki, organizacije in projekti s področja mladinskega dela. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport prof. dr. Simona Kustec, pristojna tudi za področje mladine, podelila pet priznanj, med katerimi je državno priznanje za izvedbo izredno uspešnega oziroma odmevnega in koristnega projekta v mladinskem sektorju prejel zavod za vzgojo, versko, kulturno in izobraževalno dejavnost mladih Katoliška mladina za projekt Stična mladih.
V obrazložitvi so zapisali: »Stična mladih je enodnevni festival slovenske Katoliške mladine, ki tradicionalno poteka tretjo soboto v septembru v cistercijanski opatiji v Stični, v povprečju se ga vsako leto udeleži od 4.000 do 5.000 mladih. Letošnji je bil v jubilejni 40. izvedbi. Kljub epidemiji se je letos v Stični zbralo 2.400 mladih iz celotne Slovenije. Tema festivala je bila, kako se mladi vsakodnevno spopadajo s svojimi strahovi, še posebej s strahom, kako biti kristjan v sodobni družbi kako se soočiti s posledicami epidemije. Pri organiziranju festivala je sodelovalo več kot 200 mladih prostovoljcev.
Stična mladih nagovarja in odgovarja na aktualne potrebe in vprašanja mladih z namenom pomagati pri njihovem osebnem razvoju, poleg tega pa je festival mladih imel in še ima pomembno vlogo pri vzgajanju državotvornosti mladih in jim ponuja priložnost, da razvijejo svoje usposobljenosti ter znanje, in sicer ob podpori in vodstvu mentorjev, med katerimi imata dva tudi certifikat mladinskega delavca. Z razvojem usposobljenosti in različnimi dejavnostmi, kot so delavnice in predstavitve različnih organizacij, se mladim omogoča lažji dostop do trga delovne sile. Na Stični mladih pa sodelujejo tudi izvajalci delavnic, ki so strokovno usposobljeni, s čimer je mladim omogočeno neformalno izobraževanje. Z aktivno promocijo prostovoljstva jim je uspelo pridobiti tudi mlade z manj priložnostmi v družbi. S prepovedjo točenja in uživanja alkoholnih pijač se na dogodku spodbuja mlade k odgovornemu in zdravemu načinu življenja. Mladi so ključni deležniki pri snovanju idejne zasnove in vsebine festivala, tako da aktivno prispevajo s svojimi svežimi predlogi, pogledi in rešitvami za smelo uresničevanje poslanstva festivala. Prek raziskovanja in sodelovanja z usposobljenimi mentorji so v Katoliški mladini iskali in našli inovativne predloge, kako tvorno odgovoriti na vprašanja in potrebe mladih.«
Pri letošnji 40. izvedbi festivala Stična mladih je sta kot soorganizatorja sodelovala tudi Občina Ivančna Gorica in Zavod za kulturo in turizem Prijetno domače Ivančna Gorica. Župan Dušan Strnad pa se je organizatorjem za jubilejno izvedbo festivala zahvalil s spominskim kovancem Prijetno domače.