Na podlagi šestega odstavka 3. člena Zakona o trgovini (Uradni list RS, št. 24/08, 47/15, 139/20 in 161/22), 12. člena Pravilnika o minimalnih tehničnih pogojih za opravljanje trgovinske dejavnosti (Uradni list RS, št. 37/09), 8. člena Odloka o lokalnih gospodarskih javnih službah v Občini Ivančna Gorica (Uradno glasilo e-občina št. 16/23 –UPB1 in 14/2024) in 16. člena Statuta Občine Ivančna Gorica (Uradni list RS, št. 91/15 –uradno prečiščeno besedilo in 162/21) je Občinski svet Občine Ivančna Gorica na 14. redni seji dne 22. 5. 2024 sprejel
ODLOK O USTANOVITVI JAVNE TRŽNICE IVANČNA GORICA
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(1) S tem odlokom se v občini Ivančna Gorica ustanovi javna Tržnica Ivančna Gorica (v nadaljevanju: Tržnica) ter opredeli in določi način delovanja in izvajanja izbirne gospodarske javne službe Tržnice.
(2) Urejanje Tržnice po tem odloku obsega pravice in obveznosti prodajalcev prodajnih mest ter pravice in obveznosti izvajalca Tržnice ter Tržni red in cenik.
2. člen
Izbirno gospodarsko javno službo urejanja javne Tržnice (v nadaljnjem besedilu: javna služba) v občini Ivančna Gorica (v nadaljevanju: občini) izvaja Javno komunalno podjetje Grosuplje, d.o.o. Cesta na Krko 7, 1290 Grosuplje (v nadaljevanju: izvajalec).
3. člen
Tržnica predstavlja infrastrukturo za opravljanje izbirne javne gospodarske službe, ki je v lasti občine in ki jo ta daje izvajalcu v izvajanje.
4. člen
Tržnica se financira iz pristojbine za uporabo prodajnih miz, iz transfernih sredstev občine Ivančna Gorica in iz drugih virov, ki jih zagotovi izvajalec.
Občina Ivančna Gorica sklene z izvajalcem pogodbo o medsebojnih finančnih in drugih razmerjih, vezanih na izvajanje javne službe.
5. člen
Izvajalec mora v okviru objektivnih možnosti opravljati javno službo tudi ob nepredvidljivih okoliščinah, nastalih zaradi višje sile.
6. člen
Trgovanje na Tržnici je prosto in se opravlja z določili tega odloka in drugimi predpisi, ki urejajo trgovanje s kmetijskim in drugim blagom.
II. LOKACIJA IN TRŽNI RED
7. členTržnica se nahaja v središču občine, na zemljišču parc. št. 31/38 k.o. 1820 Gorenja vas v izmeri 1029 m2 in parc. št. 31/39 k.o. 1820 Gorenja vas v izmeri 18 m2. Razpored tržnih mest, dovoz blaga na tržnico, parkirni režim ob tržnici določi upravljavec tržnice v tržnem redu. 8. člen(1) Prodaja na Tržnici se izvaja v skladu in določili tržnega reda.(2) Tržni red s katastrom prodajnih mest Tržnice in cenik predlaga izvajalec v sprejem občinskemu svetu.III. TRŽNE POVRŠINE IN PRODAJNA MESTA
9. člen(1) Prodajna mesta na Tržnici so stalna in občasna.(2) Stalna so:
- prodajne mize,
- prodajni avtomati,
- potujoča prodajalna.
(3) Občasna so:
- prodajne mize
- kioski
- občasna prodaja s tal (novoletne smrečice, cvetje, sadike..),
(4) Dopolnilne prodajne mize se lahko namestijo po potrebi samo s soglasjem izvajalca.10. člen(1) Prodajalci na Tržnici so stalni in občasni. Med stalne prodajalce se uvrščajo prodajalci, ki vse leto opravljajo prodajo ali vsako leto neprekinjeno vsaj šest mesecev. Ostali so občasni prodajalci.(2) Prodajna mesta dodeli prodajalcem izvajalec v skladu z načrtom razporeditve prodajnih prostorov:a) stalnim prodajalcem – za določeno obdobje s pisno pogodbo,b) občasnim prodajalcem – z naročilnico, za katero se šteje, da je sklenjena, ko je prodajalcu dodeljen prodajni prostor.
11. člen
Najemnik – prodajalec ne sme najetega prodajnega mesta oddati drugemu v uporabo oziroma v podnajem.
12. člen
Na prodajnem mestu mora biti po zasedbi na vidnem mestu izobešen napis z navedbo imena in naslova prodajalca in cenik.
IV. PRODAJA BLAGA
13. členProdajni pogoji za prodajo kmetijskih pridelkov in proizvodov dopolnilne dejavnosti na kmetijah, proizvodov domače obrti in drugih predmetov so enaki za vse prodajalce. Prednost pri prodaji imajo lokalno pridelani pridelki in živila oziroma izdelki domače obrti.14. člen(1) Na Tržnici se trguje na drobno z naslednjim blagom:1. živila:
- žita in mlevski izdelki,
- mleko in mlečni izdelki,
- pekovski izdelki,
- vrtnine,
- sadje in izdelki iz sadja,
- meso in mesni izdelki,
- ribe in ribji izdelki,
- med in izdelki iz medu,
- zdravilna zelišča,
- gobe in gozdni sadeži,
- druga živila rastlinskega in živalskega izvora.
2. neživilski izdelki:
- cvetje,
- semena,
- sadike vrtnin, sadja in okrasnih rastlin,
- izdelki domače obrti,
- novoletne smrečice in
- drugi neživilski izdelki.
(2) Na Tržnici se sme postavljati tudi promocijske stojnice.15. člen(1) Na Tržnici smejo prodajati:
- kmetovalci, ki sami pridelujejo ali proizvajajo pridelke in izdelke,
- drugi posamezniki, ki opravljajo gospodarsko dejavnost domače obrti in prodajajo na drobno proizvode lastne proizvodnje,
- nabiralci gozdnih sadežev, cvetja in zdravilnih zelišč,
- društva in humanitarne organizacije in
- drugi prodajalci neživilskih izdelkov.
16. člen
Razstavljeno blago za prodajo mora biti vidno deklarirano in označeno s prodajno ceno. Na Tržnici se sme prodajati blago, ki ustreza predpisom o kvaliteti blaga. Živila morajo biti higiensko neoporečna.
17. člen
Prodajalci so dolžni meriti in tehtati blago v enotah in z merili, ki so predpisana ali običajna za merjenje določene vrste blaga. Merila, ki so v uporabi, morajo ustrezati zahtevam Zakona o meroslovju (Uradni list RS, št. 26/05 – uradno prečiščeno besedilo) in biti postavljena tako, da imajo kupci vpogled v merjenje blaga.
V. PRAVICE IN OBVEZNOSTI IZVAJALCA
18. člen
Izvajalec ima naslednje pravice in dolžnosti:
1. določi tržni red, s katerim določi pogoje trgovanja, določi obratovalni čas, nadzor prodaje in kvalitete blaga, vzdrževanje reda in čistoče ipd., in ga posreduje v potrditev Občinskemu svetu,
2. s cenikom predlaga ceno najema prodajnih mest,
3. sklene s prodajalci Tržnice pravno razmerje za prodajo na javni organizirani tržnici skladno s tržnim redom,
4. prodajalcem zaračuna in pobira najemnino za prodajna mesta,
5. redno vodi evidenco o seznamu prodajalcev, obdobju najema in številu najetih prodajnih mest,
6. vodi evidenco o zaračunanih in plačanih najemnin,
7. najmanj deset let vodi evidenco o sklenjenih pogodbah za prodajne prostore ter o zbranih najemninah in jo na zahtevo predložiti občini,
8. skrbeti, da je ureditev in poslovanje Tržnice usklajeno z veljavnimi predpisi,
9. skrbi za urejenost Tržnice in manipulativnih površin, uporabnost tržne opreme, za čistočo in odstranjevanje odpadkov,
10. skrbi za vzdrževanje in posodobitev tržne opreme,
11. daje v najem tržne pripomočke oziroma opremo, potrebno za nemoteno poslovanje na Tržnici.
VI. PRAVICE IN OBVEZNOSTI PRODAJALCEV
19. člen
Prodajalci na Tržnici morajo:
1. pred pričetkom prodaje poravnati najemnino za najem prodajnega mesta, razen dnevnih najemnikov,
2. vzdrževati red in čistočo na in ob prodajnih mestih,
3. nepovratno prazno embalažo, oporečne in druge organske ter ostale odpadke sproti odstranjevati s prodajnega mesta,
4. po poteku tržnega časa zapustiti prodajno mesto, odstraniti neprodano blago, embalažo in odpadke ustrezno ločiti in odložiti v ustrezne zabojnike,
5. odgovorno ravnati z v najem vzetim prodajnim mestom,
6. v primeru uporabe najetega prodajnega mesta le- tega varovati in ga po prenehanju uporabe vrniti v takem stanju, kot so ga prejeli,
7. prodajno mesto morajo vidno opremiti s cenikom in nazivom oziroma imenom ter sedežem oziroma naslovom prodajalca,
8. meriti in tehtati blago z merili, ki so predpisana ali pa običajna za merjenje določene vrste blaga,
9. skrbeti za osebno higieno in izgled tako, da so urejeni in primerno oblečeni, da niso vinjeni, preglasni in da ne kršijo javnega reda in miru.
Prodajalci na tržnici ne smejo:
1. postaviti svojega blaga ali embalaže na prehode med prodajnimi prostori in s tem zagotavljati neoviran prehod,
2. z opravljanjem svoje dejavnosti ne smejo ogrožati in motiti drugih prodajalcev in obiskovalcev ter občanov,
3. samovoljno zasedati in širiti prodajnega mesta,
4. prodajnega mesta ne smejo dati v najem oziroma v podnajem drugemu.
VII. IZVAJANJE NADZORA
20. člen
Tržni inšpektorat Republike Slovenije nadzoruje poslovanje in promet blaga na Tržnici po predpisih, ki urejajo trgovanje z blagom. Za kršitve določil predpisov o trgovanju z blagom odgovarja prodajalec.
21. člen
Kupci in prodajalci lahko sporočajo svoje ugotovitve in pripombe glede kršitve tržnega reda z vpisom v knjigo pohval in pritožb, ki se nahaja na vidnem mestu Tržnice ali na sedežu izvajalca.
VIII. SKLADIŠČENJE BLAGA
22. člen
Skladiščenje blaga na tržnih površinah ni dovoljeno izven obratovalnega časa Tržnice. Po končanem prodajnem času morajo prodajalci neprodano blago odstraniti s tržnih površin. Če prodajalci tega ne opravijo, to opravi izvajalec na stroške prodajalca.
IX. VZDRŽEVANJE REDA IN ČISTOČE
23. člen
Prodajalci so dolžni vzdrževati red in čistočo na svojih prodajnih mestih in ob njih ter sproti odnašati odpadke v zabojnike za ločeno zbiranje odpadkov. Če prodajalci tega ne opravijo, slednje opravi izvajalec na stroške prodajalca.
24. člen
V primeru, da prodajalci pustijo neprodano blago izven poslovnega časa na tržnih površinah, ga lahko izvajalec odstrani na stroške prodajalca.
25. člen
Prodajalca ali drugo osebo, ki ji je prepovedana prisotnost na Tržnici, pa se sama ne odstrani, odstranijo pristojni organi. Delavci izvajalca so dolžni takoj obvestiti pristojne organe, če na Tržnici opazijo sumljive osebe, stvari ali okoliščine.
X. NAJEMNINE IN DRUGE STORITVE
26. člen
(1) Storitve in najemnine za najem tržnih miz in tržnih površin ter najem tržne opreme zaračunava izvajalec na podlagi cenika storitev.
(2) Cenik storitev mora izvajalec izobesiti na Tržnici na vidnem mestu.
XI. KAZENSKE DOLOČBE
27. člen
(1) Z globo 500 eurov se kaznuje posameznik (fizična oseba), pravna oseba, podjetnik posameznik, ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če na Tržnici:
- prodaja blago brez dovoljenja, v nasprotju z dovoljenjem (preko dovoljenega časa prodaje ipd.) ali brez izpolnjenih pogojev iz dovoljenja (plačane najemnine, sklenjena pogodba z izvajalcem),
- prodaja vrste blaga, ki jih na teh površinah ni dovoljeno prodajati,
(2) Z globo 300 eurov se kaznuje posameznik (fizična oseba), pravna oseba, podjetnik posameznik, ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če na Tržnici:
- po koncu prodaje s prodajnega mesta ne odstrani blaga, opreme za prodajo, odpadkov ter teh površin ne povrne v prejšnje stanje,
- v primeru, da je na prodajnem mestu organizirano ločeno zbiranje odpadkov, le-teh ne odda na za to določena mesta oziroma posode (kontejnerje),
- ne vzdržuje reda in čistoče na ali ob svojem prodajnem mestu,
- ne označi prodajnega mesta s firmo ali na prodajnem mestu ne zagotovi vidnega cenika,
- drugače krši s strani izvajalca določen tržni red.
(3) Z globo 400 eurov se za prekrške iz prvega in drugega odstavka tega člena kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, samostojnega podjetnika ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost.XII. NADZOR
28. člen
Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka opravlja pristojni občinski inšpektorat, razen glede določb, za katere so pristojni državni inšpekcijski organi.
XIII. PREHODNI IN KONČNA DOLOČBA
29. člen
Izvajalec je dolžan v roku dveh mesecev po uveljavitvi tega odloka Tržni red in cenik predlagati občinskemu svetu v obravnavo in sprejem.
30. člen
Z dnem uveljavitve tega odloka prenehajo veljati Odlok o tržnem redu v Ivančni Gorici (Uradni list RS, št. 47/11 in 27/13), ki se uporablja do 30. 6. 2024.
31. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu e-občina.
Številka: 007-0004/2024
Datum: 22.05.2024
Občina Ivančna Gorica
Tomaž Smole, podžupan